Predsjednik Udruženja Radan Nikolić ističe da je primarni razlog za protest nedonošenje zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti. Drugi motiv protesta je što su primanja porodica ratnih i civilnih invalida svedena na minimum, a "njihov socijalni status jednostavno јe neizdrživ".
– Možete samo zamisliti kad ratni vojni invalid prima invalidninu od samo 48 eura, a pritom je nezaposlen i izdržava porodicu. Veliki problem je što vladini programi "Evropa sad 1" i "Evropa sad 2" apsolutno ne prepoznaju korisnike boračke i invalidske zaštite, kojih јe u Crnoj Gori oko 1.750. Pošto ima korisnika koji koriste dva prava i više, kao što su ratni vojni invalidi, njihov ukupni broj je oko 2.680.
Oni su potpuno zapostavljeni i diskriminisani. Ako uporedimo, ta primanja su dva ili tri puta manja nego u Republici Srbiji, a za vrijeme i velike i male Jugoslavije bili smo ista vojska. Ovdje se radi o jednoj bestidnoj diskriminaciji ove kategoriјe, što je, blago rečeno, nacionalna sramota. Ova država јe poslala ljude u rat, a potom se ta ista države nakaradnom politikom odrekla od njih – istakao јe Nikolić.
Kao primjer navodi Nikšić, kada su ljudi koji su poginuli na ratištima sahranjivani uz najveće počasti, kao heroji, i čijim sjenama su se poklanjali predstavnici najviših organa vlasti u Crnoj Gori i Jugoslaviji, da bi se kasnije, politikom potčinjavanja državi Hrvatskoj, sve okrenulo za sto osamdeset stepeni.
– O čemu se ovdje radi jasno govori nalaz crnogorskog zaštitnika ljudskih prava i sloboda da je naša populacija diskriminisana. Nakon promjene vlasti počelo se nešto na tome raditi, ali se odjednom potpuno odustalo od toga. Mi ćemo sjutra izaći na Trg Vektre i tražiti donošenje zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti i da se to ne radi u tajnosti, već javno i transparentno. Tražimo da se održi javna rasprava i da se kroz civilne žrtve ubaci i pojam nestalih lica. Svuda u okruženju nestala lica su regulisana posebnim zakonom. Treba donijeti jedan temeljan zakon koji se odnosi na sva nestala lica. Ovaj zakon je bio donesen, ali ga svojevremeno nije potpisao tadašnji predsjednik Milo Đukanović, a kasnije, 8. maja prošle godine, to niјe učinio ni njegov naslednik Jakov Milatović, tako da je on ostao mrtvo slovo na papiru. Mi sada tražimo samo ono što bismo dobili tim zakonom, a to je isključivo namijenjeno socijalnom polažaju boraca i invalida rata devedesetih – naglasio јe Nikolić.
On јe kazao da je za sve Nikšićane koji žele da prisustvuju protestu obezbijeđen autobus sa Trga Šaka Petrovića.
– Očekivali smo da će se od promjena vlasti naš položaj umnogome popraviti. Tada јe započeto uklanjanje diskriminacije prema nama, ali se u međuvremenu od toga odustalo, tako da smo sada praktično u gorem položaju nego prije promjene vlasti – rekao јe Nikolić.