Иако је криза изазвана коронавирусом значајно погоршала животе све дјеце, она која расту у сиромаштву и у једнородитељским домаћинствима су међу најугроженијима и њима је највише потребна ефектна подршка система , поручио је шеф представништва УНИЦЕФ-а у Црној Гори Хуан Сантандер.
Прије пандемије короне свако треће дијете у Црној Гори било је у ризику од сиромаштва, а тај број је сада још већи због кризе изазване овом пандемијом.
- Стопа сиромаштва за једнородитељску породицу са дјецом износи 35 одсто, у поређењу са 25 одсто, колико је национални просјек- навео је Сантандер.
Према ријечима сталне представнице УНДП Данијеле Гашпарикове, у Црној Гори се заснивање породице, или стварање породице, наводи као један је од најчешћих разлога зашто послодавци одбијају да запошљавају жене.
- То се не дешава се мушкарцима. Дакле, када жене буду у могућности да се запосле и уђу на тржиште рада, тада ће моћи и да остваре приход који ће користити за побољшање живота њихове дјеце- сматра она.
Поручила је да пружање једнаких могућности женама за рад неће само утицати на повећање породичних прихода.
- Утицаће на смањење сиромаштва дјеце, већ ће довести и до смањења броја жена и дјеце жртава породичног насиља, јер ће запослене жене бити у стању да прекину зачарани круг насиља. Живот у насиљу такође представља вид сиромаштва. Kада, као људска бића, трпимо насиље, не можемо се концентрисати, изложени смо стресу и осјећамо бол. Онај ко осјећа бол није у стању да учи. Онај ко осјећа бол није у стању да зарађује и остварује приходе. Онај ко осјећа бол није у стању да живи добрим и напредним животом- закључила је Гашпарикова.