Управа полиције одбила је да достави "Дану" податке о броју полицијских службеника који имају неки вид психичких или психолошких сметњи, наводећи да је то приватни податак иако нијесмо тражили имена, већ само број.
На питање колико припадника Управе полициjе носи оружjе, такође нијесу били прецизни већ су само казали да "Управа полициjе има 4.473 запослена, од чега jе 4.287 полициjских службеника дужно да примjењуjе полициjска овлашћења у складу са прописима".
На питање када jе последњи пут рађена психолошка и психиjатриjска процjена полицаjаца коjи носе оружjе, у Управи полиције кажу да су по потреби прегледи организовани сходно захтjевима и процjени непосредних руководилаца за службенике поjединих организационих jединица, али не кажу и колико је таквих прегледа било.
– Важећим Законом о унутрашњим пословима, чланом 160, прописано jе да Министарство унутрашњих послова организуjе пружање примарног нивоа здравствене заштите као и специфичну здравствену заштиту, односно право на психолошку помоћ, а нарочито службеници коjи су у вршењу или поводом вршења унутрашњих, односно полициjских послова посредно или непосредно учествовали у трауматском догађаjу или другоj високостресноj и кризноj ситуациjи, при чему се ова помоћ може пружити и члановима уже породице тих лица. Осим тога, чланом 161 поменутог закона прописано jе да се провjера опште здравствене способности и посебне психичке и физичке способности полициjских службеника, у току рада, врши на редовним годишњим прегледима. Овим чланом jе прописано, такође, да jе на образложени предлог доктора медицине или непосредног руководиоца, полициjски службеник дужан да се, ради провjере посебне психичке и физичке способности, подвргне ванредном здравственом прегледу – наводе у полицији.
Појашњавају да важећим Правилником о унутрашњоj организациjи и систематизациjи Управе полициjе у оквиру Сектора полициjе посебне намjене систематизовано jе радно мjесто полициjског службеника за психолошку подршку на коме jе радно анагажован психолог за потребе службеника овог сектора, а коjи полициjским службеницима пружа одређени вид психолошке подршке.
– Новим Правилником о унутрашњоj организациjи и систематизациjи Министраства унутрашњих послова jе препозната потреба за ангажовањем већег броjа психолога у Управи полициjе, те jе предвиђено пет радних мjеста за полициjске службенике за психолошку подршку и то два у Сектору полициjе посебне намjене и три у Сектору полициjе опште надлежности. Овим полициjским службеницима ће у опису посла бити, између осталог унапређивање психолошке спремности полициjских службеника, идентификациjа и дефинисање стресора, стресних ситуациjа, психолошка припрема за њихово превладавање, као и рад на отклањању последица стреса, такође, вршиће консултативни и савjетодавни рад коjи обухвата личне, социjалне и ситуационе проблеме – кажу у полицији.
Ипак, на питање колико полицаjаца у Управи полициjе има неки вид психичке или психолошке сметње, те колико их је у последњих пет година користило боловање на рачун психичких и психолошких проблема, кажу да "ажуриране податке посjедуjе Биро за здравствену заштиту Министарства унутрашњих послова и друге медицинске установе у Црноj Гори".
– На наведена питања Вам не можемо дати конкретне одговоре с обзиром на то да се ради о посебноj категориjи личних подака, коjи су прописани чланом девет тачком седам Закона о заштити личних података (Посебне категориjе личних података у лични подаци коjи се односе на расно или етничко пориjекло, политичко мишљења, вjерско или филозофско увjерење, чланство у синдикалним организациjама, као и подаци коjи се односе на здравствено стање или сексуални живот) – наводе у Управи полиције.