
Radna grupa uskoro će donijeti Nacrt zakona o visokom obrazovanju, najavila je državna sekretarka u Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta, Milica Kadović.
Iz Ministarstva su saopštili da je resorna ministarka Vesna Bratić primila danas programsku menadzerku Odjeljenja za obrazovanje Savjeta Evrope (SE), Vesnu Atanasovu, šeficu operacija programske kancelarije SE u Podgorici, Evgeniu Giakoumopoulou i asistentkinju na projektu u toj organizaciji Mariju Merdović.
Iz tog Vladinog resora kazali su da je Atanasovu posebno interesovao status Zakona o visokom obrazovanju i da je ponudila ekspertsku pomoć u finalnoj fazi izrade tog zakona.
- Kadović je najavila da će uskoro Radna grupa donijeti nacrt tog zakona, i upravo u toj fazi ekspertiza SE bila bi veoma korisna - navodi se u saopštenju.
Bratić je naglasila da je osnovno polazište bilo da se u sam proces izrade zakona uključi što više strana, a to su predstavnici studenata, Univerziteta, predstavnici i institucije u okviru Ministarstva, nevladine organizacije (NVO), kako bi se na najbolji način, primjenom tog zakona zaštitila prava studenata i nastavnog osoblja.
Iz Ministarstva su kazali da je glavna tema sastanka bila status implementacije projekta „Kvalitetno obrazovanje za sve“, koji se sprovodi u okviru šireg okvira Horizontal Facility (HF) za Zapadni Balkan.
- Kao i ideje za treću fazu HF-a, čiji je početak predviđen u januaru 2023. godine, a koje bi se prije svega ticale borbe protiv diskriminacije u prosvjeti, inkluzivnog obrazovanja, digitalnog građanstva - dodaje se u saopštenju-
Atanasova je zahvalila Bratić na podršci u realizovanju tog projekta i kazala da se nada da će se izvrsna saradnja sa Ministarstvom biti nastavljena.
Ona je, kako je saopšteno iz Ministarstva, posebno istakla važnost usvajanja Zakona o akademskom integritetu.
- Kao i posebnost naše zemlje u tom smislu, jer je Crna Gora jedina država u regionu koja je usvojila taj zakon - navodi se u saopštenju.
Bratić je rekla da je Ministarstvo formiralo Etički odbor kao pandan Etičkom komitetu Univerziteta, koji se rukovodi tim zakonom.
Sagovornici su razgovarali i o statusu usvajanja Strategije visokog obrazovanja.
Kadović je kazala da je ta strategija dobila pozitivno mišljenje od Evropske komisije, ali da je u međuvremenu došlo do promjene u statističkim podacima koji su dostavljeni od Zavoda za statistiku, što znači da će nakon dopune podataka imati njenu konačnu verziju.
Načelnica odjeljenja za informaciono-komunikacione tehnologije, statistiku i digitalizaciju, Marina Matijević, govorila je o IT strategiji i procesu digitalizacije u obrazovanju.
Ona je naglasila da je fokus cijele Vlade na digitalizaciji.
Kako je navela Matijević, zasposleni u Ministarstvu aktivno su uključeni u izradu tri strategije, i to za digitalnu transformaciju, sajber bezbjednost i za digitalizaciju obrazovnog sistema.
IT industrija, kako je kazala, u obrazovnom sistemu ima veliki značaj.
Prema riječima Matijević, ona u velikoj mjeri može povećati kvalitet obrazovanja.
- Samim tim u pitanju su struke koje nam je cilj da promovišemo, jer utiču ne samo na digitalnu transformaciju za unapređenje cijele IT industrije, već mogu da doprinesu kompletnom ekonomskom razvoju države - dodala je Matijević.
Ona je naglasila da je razvijanje odgovarajućeg digitalnog eko sistema u školama neophodno za unapređenje obrazovanja u tom smislu.
To, kako je objasnila Matijević, podrazumijeva stvaranje uslova da učenici mogu da steknu digitalne vještine opremanjem škola, izradom digitalnih sadržaja, raznim modelima i sistemima za onlajn kolaboraciju i samostalno učenje .
Ona je rekla da je unapređenje informacionog sistema obrazovanja još jedan strateški cilj koji je uspostavljen u Crnoj Gori.
Na njemu su, kako je dodala Matijević, bazirane elektronske usluge, kao što su elektronski upis djece u predškolske, osnovne, srednje i ustanove visokog obrazovanja.
- Jedan od modela na kojem je baziran informacioni sistem je identifikacija djece u riziku od napuštanja škole - rekla je Matijević.
Ona je navela da se radi o vrlo značajenom modelu, koji na osnovu ocjena, izostanaka, vaspitnih mjera signalizira koje je dijete u riziku, a kroz koji se može otkriti i vršnjačko nasilje u školama.
- Na sastanku je dogovorena saradnja u vidu primopredaje opreme za 40 škola, u okviru pilot projekta, za potrebe kreiranja „Media demokratik klasrum” u školama - navodi se u saopštenju.
Коментари (0)
Оставите свој коментар