Поводом 20. фебруара, Свјетског дана социјалне правде, огласила се Унија слободних синдиката Црне Горе.
-Започети тренд дуго очекиваних креирања и имплементације јавних политика усмјерен на унапређење социо-економског положаја запослених и грађана/ки Црне Горе (пројекат „Европа сад!“, бесплатни уџбеници, дјечији додатак, накнада за мајке са троје и више дјеце, итд.) не смије бити заустављен, нити доведен у питање због нестабилне политичке ситуације и превирања на јавној сцени. Декларација Међународне организације рада о социјалној правди за правичну глобализацију нас подсјећа да се социјална правда не може постићи у одсуству стабилности и у одсуству поштовања људских права и слобода-наводе они.
Додају:" Свјетски дан социјалне правде служи нам да нагласи да у сваком тренутку у фокусу јавних политика и у фокусу рада и дјеловања доносиоца одлука мора бити човјек, појединац и његово достојанство и сигурност. Овај дан је подсјетник да држава у континуитету, а не искључиво у изборним годинама, мора улагати напоре у сузбијању сиромаштва, постизању пуне запослености и стварања амбијента у којем сви имају једнаке шансе и могућности".
-И поред напријед наведених политика које су усмјерене на унапређење социо-економског положаја запослених и грађана/ки, на Свјетски дан социјалне правде нужно се морамо подсјетити да стопа ризика од сиромаштва у Црној Гори износи 22,6%, да су лица млађа од 18 година живота највише изложена ризику од сиромаштва (32,6%), за којима слиједе лица старости од 18 до 24 године (25,2%). На овај дан се посебно морамо осврнути на изражену неједнакост, те указати да је 20% становништва са највећим дохотком приходовало у просјеку 6 пута више него 20% становништва са најнижим дохотком, те да је 44,5% становника сјеверног региона било изложено ризику од сиромаштва насупрот 11,6% становника у јужном региону- наводе у саопштењу.
Додају:"Јаз између екстремно богатих и екстремно сиромашних и даље је изразито дубок у Црној Гори, при чему би требало имати у виду да је за одређене категорије становништва које су изложене ризику од сиромаштва исто мултидимензионално (приступ задовољењу основних животних потреба, приступ образовању, приступ здравственим услугама, стамбено питање, итд.). Забрињавујући раст стопе незапослености доводи до повећања броја лица која су у ризику од сиромаштва обзиром да су незапослени највише изложени ризику од сиромаштва (42,8%)".
-Дужност је државе, али и сваког појединца, да у основу даљег развоја ставе поштовање људских права, родне равноправности, достојанствених услова рада и живота. Генерална конференција Међународне организације рада у Декларацији о социјалној правди за правичну глобализацију позвале су чланице да пуно и продуктивно запошљавање и достојанствен рад ставе у центар економских и социјалних политика, уз примјену четири стратешка циља Агенде достојанственог рада. Само на овај начин, стварањем услова за продуктивно запошљавање, пристојне зараде, развијањем адекватних мјера социјалне заштите, унапређењем здравственог сиситема и његове доступности свима, те промовисањем социјалног дијалога и колективног преговарања, можемо остварити уставни постулат, који представља стратешки циљ Уније слодобних синдиката Црне Горе, да Црну Гору градимо као државу социјалне правде-поручују они.