foto: PRINTSKRIN / - foto: PRINTSKRIN
24/09/2021 u 08:49 h
Marija TomićMarija Tomić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

(VIDEO) IJZ: Kovid potvrda nakon druge doze, na svadbama do 50 ljudi, dozvoljena muzika uživo u zatvorenom

Devet od deset preminulih Kovid pacijenata su bili nevakcinisani. Svi preminuli mlađi od 40 godina su bili nevakcinisani nažalost, kazao je direktor IJZ

Vlada Crne Gore usvojila je ažurirane epidemiološke mjere koje će važiti od 25. septembra do 8. oktobra, saopštio je na današnjoj konferenciji za novinare direktor Instituta za javno zdravlje Igor Galić. Neke mjere koje važe od sjutra su da će na svadbama i proslavama biti dozvoljen boravak do 50 osoba od kojih svi imaju kovid potvrde, dozvoljena je muzika uživo u zatvorenom, a od 9. okotobra ulazak u mega i hipermarkete biće dozvoljen samo uz kovid potvrde.

Direktor Instituta za javno zdravlje Igor Galić kazao je da je svaki drugi odrasli građanin Crne Gore dobio je makar jednu dozu vakcine protiv korona virusa, a oko 45 odsto je i revakcinisano. To je dobar rezultat s obzirom na to da je otpor prema vakcinaciji u našoj zemlji  jačao godinama, što je jasno iz npr. odnosa prema MMR vakcini. Djeca koja su rođena 2016. godine vakcinisana su u 90 odsto slučajeva, dok mališani koji su 2019. godište vakcinisani su u samo dvadeset odsto slučajeva.

– Ovo je pravi čas da  i svi ostali punoljetni građani shvate značaj vakcinacije protiv korona virusa. Nažalost, devet od deset preminulih Kovid pacijenata su bili nevakcinisani. Svi preminuli mlađi od 40 godina su bili nevakcinisani – kazao je direktor IJZ.

Ogromna većina hospitalizovanih su takođe nevakcinisani pacijenti, dodao je on.

Klinički centar Crne Gore, kao što je poznato, zbrinjava sve najteže pacijente sa teritorije cijele Crne Gore. Nažalost, upravo na primjeru KCCG, gdje se liječi preko 100 pacijenata, jasno je da korona virus ne bira žrtve i da mladost, sama po sebi, ne garantuje da ćete ga savladati.

U KCCG se liječi 10 pacijenata od 19. do 40. godine. Svi su nevakcinisani. To nije slučajno. Ove grupe najviše obolijevaju i najmanje ih je vakcinisanih. U slučaju KCCG, kod mlađih zaraženih pacijenata je u 40 odsto slučajeva prisutna gojaznost, kod jednog pacijenta je ustanovljena intolerancija glukoze, dijagnoza dijabetesa i jedan pacijent imao je problem sa štitnom žlijezdom. Ovo su, između ostalih, rizične grupe. Molimo sve građane da vakcinacijom na minimum svedu rizik od težeg obolijevanja i od letalnih ishoda.

Uz to, još jednom molimo da se ruke redovno peru, da se uvjek drži odstojanje i da se u svakom zatvorenom prostoru nose maske.

Sadejstvo vakcinacije i pridržavanje osnovnih mjera je jedini put ka prevazilaženju epidemije.

Još jednom pozivamo građane da se uzdrže od masovnog okupljanja, bilo kojim povodom i da tako uvaže svoj život, ali i javno zdravlje, kazao je Galić.

Vlada Crne Gore usvojila je ažurirane mjere u borbi protiv korona virusa koje će biti na snazi od subote, 25. septembra do 8. oktobra 2021. godine.

Nacionalna digitalna kovid potvrda izdaje se od druge vakcine, a za ulazak u tržne centre i unutrašnjost objekata nacionalna potvrda je uslov za ulazak u poslovne centre, u objekte koje se bave neprehrambenom robom, a čija površina prelazi više od 100metara kvadratnih, broj prisutnih lica na svadbama i proslavama ograničen je na 50.

Nacionalna digitalna Kovid potvrda izdaje se odmah poslije druge doze vakcine i od tog trenutka je validna.
(Više ne mora da se čeka 14 dana od komletne vakcinacije)

Osim za ulazak u tržne centre i unutrašnjost ugostiteljskih objekata, Nacionalna digitalna Kovid potvrda je uslov i za ulazak u: poslovne centre; poslovne zgrade u okviru kojih posluju više od tri privredna subjekta;
objekte koji se bave trgovinom neprehrambene robe, a čija površina prelazi više od  1.000 metara kvadratnih.
Vlasnici, korisnici i upravljači ovih objekata dužni su da vrše kontrolu i odrede odgovornu osobu za poštovanje ove mjere.

Broj prisutnih lica na svadbama i drugim privatnim proslavama koje se organizuju u ugostiteljskim objektima, uz posjedovanje Nacionalne digitalneKovid  potvrde, ograničava se na 50 – i u slučaju da se ceremonija održava na terasi ili u bašti, ili u unutrašnjosti ugostiteljskih objekata.
Dozvoljava se izvođenje muzike uživo u unutrašnjosti ugostiteljskih objekata uz obavezu da svi zaposleni, muzičari i gosti posjeduju Nacionalnu digitalnu potvrdu.
Podsjećamo, Nacionalna digitalna Kovid potvrda je validna samo ukoliko lice ispunjava jedan od propisanih uslova:

Da je lice u cjelosti vakcinisano, nezavisno od toga koliko je dana prošlo od revakcinacije;
Da osoba posjeduje negativan PCR test na COVID-19 koji nije stariji od 72 sata ili pozitivan PCR test koji je stariji od 14 i nije stariji od 180 dana;
Da osoba posjeduje negativan brzi antigenski test koji nije stariji od 48 sati.

Od 9. oktobra potvrda uslov i za mega i hipermarkete

Ovo je prilika da najavi da će za 14 dana, dakle od 9. oktobra, Nacionalna digitalna Kovid potvrda biti neophodna i za ulazak u objekte koji se bave prodajom i prehrambenih proizvoda, a koji imaju površinu od hiljadu i više metara kvadratnih. 

Direktorica Kliničkog centra Ljiljana Radulović kazala je da opada broj pacijenata na bolničkom liječenju.

Ona je istakla da se u Crnoj Gori trenutno se na bolničkom liječenju nalazi 377 COVID pacijenata.

Najveći broj pacijenata je smješten u Kliničkom centru Crne Gore - njih 113. Ovo je najniži broj hospitalizovanih u najvećoj crnogorskoj bolnici u posljednjih mjesec. Na respiratorima je 13 pacijenata. Njih 11 su nevakcinisani. I ova činjenica odražava opšti presjek koji pokazuje da nevakcinisani pacijenti u oko 90 odsto slučajeva završavaju u bolnicama i imaju teže oblike bolesti.

U Baru se liječi 49 pacijenata.

U Pljevljima 42.

U Bijelom Polju 26.

U Beranama 38.

U Kotoru 37.

U Nikšiću 21.

U brezoviku 51.

Radulović je kazala da se može primijetiti da , na primorju značajno opada broj pacijenata kojima je potrebno bolničko liječenje. U padu je i broj hospitalizovanih i u Podgorici i na sjeveru, pri čemu je u ovim gradovima ta tendencija sporija.

Direktorica KCCG je kazala da se pridružuje apelu Instituta za javno zdravlje i zamolila građane da se u vremenu pred nama uzdrže od masovnog okupljanja na javnim mjestima u mjeri u kojoj je to moguće.

Direktor Doma zdravlja Podgorica Danilo Jokić saopštio je da se u proteklom dvomjesečnom periodu registruje postepeni rast hospitalizovanih pacijenata, kao i broj pacijenata koji se na dnevnom nivou zbrinjavaju u zajednici.

– Svakog dana generišu se novi dokazi koji potvrđuju da je samo za liječenje pacijenata sa srednjom kliničkom slikom potrebno administriranje terapije koja podrazumijeva antibiotike, kortikosteroide i antikoagulantsku terapiju. Budući da u Podgorici imamo skoncentrisano gotovo 30% stanovnika, u konsultacijama unutar COVID Komisije i operativnog tima za klinički menadzment kojim rukovodi direktorica Ljiljana Radulović, dogovorili smo da COVID pacijenti za koje specijalista procijeni da je potrebno ukljuciti antibiotike, kortikosteroide, ova terapija će biti jednokratno ili dvokratno administrirana pod nadzorom specijaliste – rekao je Jokić.

Pacijentima s blažim oblikom, kako je rekao, preporučuje se simptomatsko liječenje, poput antipiretika za povišenu temperaturu i bol, adekvatna ishrana, vitamini i odgovarajuća rehidratacija.

– Pacijentima s blažim oblikom Kovid-19 ne preporučuje se antibiotska terapija ili profilaksa. Ne koristiti antibiotike rutinski – rekao je Jokić.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (0)

Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog
03. april 2025 07:07