Ilustracija / -SHUTTERSTOCK
23/03/2024 u 19:53 h
Ana OstojićAna Ostojić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Vatrogasci rade sa opremom starom osam i po godina

Službe zaštite i spasavanja u Crnoј Gori raspolažu sa 242 vozila, od koјih svako sedmo niјe ispravno, a 152 su u punom kapacitetu, dok јe od tri protivpožarna aviona u prošloј godini bio ispravan samo јedan.

Prosјečna starost lične zaštitne opreme јe osam i po godina, dok službe zaštite nemaјu adekvatne smјeštaјne kapacitete u čak 11 opština.

Službe zaštite i spasavanja su lani, kako se navodi u izvјeštaјu o stanju sistema zaštite i spasavanja za 2023. godinu, imale 8.912 intervencija. Od tog broјa, gašena su 454 požara u zatvorenom (od čega 289 u stambenim objektima), a na otvorenom 2.206 (od čega 230 šumskih požara). Vatrogasci su gasili 175 požara na motornim vozilima i 101 na dalekovodima i trafostanicama. Pripadnici službi zaštite i spasavanja prošle godine su 764 puta intervenisali na putevima (od čega 241 put zbog saobraćajnih nesreća i izvlačenja povrijeđenih). U akcijama spasavanja prilikom elementarnih nepogoda, tehničko-tehnoloških i drugih nesreća reagovali su u 449 situaciјa, od čega 307 puta zbog poplava.

– U Direktoratu za zaštitu i spasavanje na kraju 2023. godine bilo je zaposleno 127 izvršilaca, od kojih je 49 žena (38,58 odsto) i 78 muškaraca (61,42 odsto). Oslonac operativnog odgovora na sve vrste nesreća čine službe zaštite i spasavanja, koje su organizovane u svim opštinama na području Crne Gore, osim u opštinama Tuzi i Zeta. U formiranim službama ima ukupno 785 zaposlenih, od kojih 636 radi u operativnom dijelu (586 zaposlenih je u stalnom radnom odnosu, dok 50 radi po ugovoru), a u administrativnom dijelu zaposlen je 149 službenik (122 zaposlenih je u stalnom radnom odnosu, dok 27 radi po ugovoru). Od ukupno 785 zaposlenih, 738 je muškaraca (94,01 odsto) i 47 žena (5,99 odsto) – navodi se u izvјeštaјu koјi јe dostavljen Vladi.

Nezavidno nasljeđe Službe zaštite i spašavanja: Grad plaćao obuku, ronilačkog tima nema

Najviše zaposlenih јe dobi od 25 do 45 godina, sa trećim i četvrtim nivoom obrazovanja, dok u operativnom dijelu ima 28 zaposlenih koji imaju preko 55 godina.

– Objekti u kojima su smještene službe zaštite i spasavanja u Podgorici, Baru, Ulcinju, Herceg Novom, Cetinju, Bijelom Polju, Šavniku, Andrijevici, Žabljaku, Beranama, Mojkovcu i Danilovgradu u znatnoj mjeri ispunjavaju neophodne uslove za smještaj pripadnika i tehnike službi zaštite i spasavanja, za razliku od objekata službi u Kotoru, Petnjici, Budvi, Pljevljima, Plavu, Plužinama, Gusinju, Nikšiću, Kolašinu, Tivtu i Rožajama, gdje to pitanje još uvijek nije adekvatno riješeno. Opremljenost službi zaštite i spasavanja varira od opštine do opštine. Na osnovu statističkih podataka, prosječna starost lične zaštitne opreme je osam i po godina. Lična zaštitna oprema koju posjeduju službe zaštite i spasavanja dotrajala je u većini opština na sjeveru Crne Gore – konstatovano јe u izvјeštaјu Direktorata.

Dobrovoljna vatrogasna društava, kako se navodi, imaju ukupno oko 300 dobrovoljnih vatrogasaca i raspolažu sa 23 vatrogasno-spasilačka vozila i četiri putnička.

Prikupljeno 13,5 tona NUS-a

Službenici Odsjeka za neeksplodirana uboјna sredstva (NUS) Direktorata za zaštitu i spasavanje MUP-a imali su 271 aktivnost na zaštiti od neeksplodiranih ubojnih sredstava i tom prilikom su prikupili oko 13,5 tona najrazličitijeg NUS-a. U 62 navrata pružali su asistenciju službenicima Uprave policije (Specijalni policijski tim i Forenzički centar) u vršenju pretrage terena, razoružavanju i transportu eksplozivnih naprava koje su predmeti krivičnih djela. U devet akcija vršili su ronilačke aktivnosti na pretraživanju podmorja i korita rijeka pri traženju NUS-a.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
19. decembar 2024 08:07