Zanimljivo izgleda, ali ovog je stanovnika mora bolje ne dirati. „Vatreni crv“ poznat je po bolnim ubodima.
- Uvијek ga je bilo tu, dugi niz godina, samo što, kako temperature rastu, tako se i njegova populacija povećava i onda češće dolazimo u dodir s tom vrstom, ljudi ne poznaju i može biti problema - kaže za HRT Valter Kožul iz Instituta za more i priobalje Univerziteta u Dubrovniku.
Sve toplije more pogoduje njihovom razmnožavanju, a na nekim mјestima, najčešće na ostrvima, njihova je pojava zablježena i na samim plažama.
- Zašto tačno dolazi do tih promjena, izlazaka u plitko, jer do sada se držao dubljih voda, isto gledamo postoje li nekakve veze s mogućnošću hranjenja“, kaže profesorka Maja Krželj, načelnica Odeljenja za studije mora Univerziteta u Splitu.
- Ako bacite kakvu hranu u more, ako su tu ostaci ribe ili mreža s ribom, gdje on može da dosegne, on će doći - ističe Kožul.
Vatreni crv sporo se kreće i kupači najčešće na njega nagaze. Najvažnije je ukloniti žarne stanice vodom ili lepljivom trakom i na mjesto uboda nanijeti alkohol.
- Poslednjih par godina nismo imali nijedan slučaj uboda, spasioci su edukovani za pružanje prve pomoći u tom slučaju, ukoliko bude situacija, spasilac zna kako treba da reaguje - kaže Ivan Jurić iz Spasilačke službe Crvenog krsta Dubrovnik.