Prvostepena presuda Memiću je izrečena u Višem sudu u Bijelom Polju, a potvrdio je Apelacioni sud Crne Gore. Na tu odluku Vrhovnom sudu Crne Gore žalilo se Više državno tužilaštvo tražeći da se sporna presuda preinači i optuženi osudi na kaznu dugotrajnog zatvora.
Vrhovno državno tužilaštvo predložilo je da Vrhovni sud Crne Gore uvaži žalbu Višeg državnog tužilaštva u Bijelom Polju, a da odbije kao neosnovane žalbu okrivljenog i žalbe njegovih branilaca. Razmatrajući spise predmeta, sudije Vrhovnog suda su ocijenile da ne mogu povećati kaznu Memiću, jer žalbe po zakonu u ovom slučaju nijesu dozvoljene. Pojašnjeno je da je, shodno odredbama Zakonika o krivičnom postupku, propisano da je protiv presude Apelacionog suda dozvoljena žalba sudu koji odlučuje u trećem stepenu, ako je drugostepeni sud izrekao najdužu kaznu zatvora ili ako je potvrdio presudu prvostepenog suda kojom je izrečena takva kazna, u slučaju kada je na osnovu održanog pretresa utvrdio činjenično stanje drugačije nego prvostepeni sud i na tako utvrđenom činjeničnom stanju zasnovao svoju presudu i kada je preinačio presudu prvostepenog suda kojom je optuženi oslobođen od optužbe i izrekao presudu kojom se optuženi oglašava krivim.
– Po nalaženju ovog suda, činjenica što je drugostepeni sud, nakon održanog pretresa, subjektivni odnos okrivljenog prema izvršenom krivičnom djelu, podveo pod pravni pojam eventualnog umišljaja, na način što je iz izreke presude ispustio "sposoban da shvati značaj svojih djela i upravlja svojim postupcima, svjestan zabranjenosti svog djela i htio njegovo izvršenje" – direktan umišljaj, a dodao riječi "svjestan da na taj način oštećenog može lišiti života, pa je na to pristao" – eventualni umišljaj, ne znači da je činjenično stanje drugačije utvrđeno u odnosu na prvostepeni sud, već da je drugostepeni sud prihvatio činjenično stanje utvrđeno od strane prvostepenog suda, a kako je to konstatovao i u obrazloženju pobijane presude. Stoji činjenica da je drugostepeni sud u pisanom otpravku presude Kž.br.56/22 od 3.11.2023. godine poučio stranke da se protiv te presude može izjaviti žalba Vrhovnom sudu Crne Gore u roku od 15 dana od prijema prepisa presude, što bi značilo da je po pravnom tumačenju postupajućeg vijeća Apelacionog suda Crne Gore dozvoljena žalba sudu trećeg stepena. Međutim, pogrešna pravna pouka ne može konstituisati pravo na žalbu koja po zakonu nije dozvoljena, zbog čega je Vrhovni sud njihove žalbe odbacio kao nedozvoljene s pozivom na čl. 405 u vezi čl. 413 st. 1 ZKP-u, navedeno je u odluci Vrhovnog suda.
Memić je osuđen jer je na regionalnom putu Slijepač most – Tomaševo sa umišljajem lišio života policajca Kujovića 22. jula 2015. godine. Utvrđeno je da je Memić, krećući se vozilom marke "golf 2" iz pravca Slijepač Mosta prema Pavinom Polju, u mjestu Panjska Luka, dok je Kujović vršio službenu radnju zaustavljanja vozila, sa svoje desne kolovozne trake naglo skrenuo na lijevu i udario Kujovića, koji je tom prilikom stradao.