Невладина организација Акција за социјалну правду (АСП) краjем прошле седмице тражила је инспекциjску контролу тендера за еколошку реконструкциjу Термоелектране (ТЕ) Пљевља, док jе предузећу "Монтенегро воркс" упућена инициjатива да заштити потрошаче од монополске циjене угља, коjи се користи за њен рад. Како наводе у тој НВО, уговор о еколошкоj реконструкциjи, вриjедан 54 милиона еура, већ годину и по jе мртво слово на папиру, а у међувремену изабрани извођач радова тражи закључење анекса уговора и додатних 15 милиона. Какав је епилог поменутог анекса, да ли је закључен или не, за сада јавност од Владе нема ту информацију.
У АСП истичу да је уговор о еколошкој реконструкцији закључен по тендеру покренутом по раниjе важећем Закону о jавним набавкама и закључење анекса значило би кршење закона и улазак у зону кривичне одговорности.
– АСП jе инициjативу упутила Управи за инспекциjске послове и инспектору за jавне набавке, са навођењем свих правно релевантних, али уjедно и контроверзних околности, коjе прате таj посао – рекли су у АСП-а за "Дан".
Такође, ни мjесец откако му jе Агенциjа за заштиту личних података и слободан приступ информациjама наложила да поступи по захтjеву АСП-а, Министарство капиталних инвестициjа (МКИ) тоj невладиноj организациjи ниjе одобрило или одбило информациjе о комуникациjи са Европском енергетском заjедницом и Европском комисиjом, а пошто jе Термоелектрана (ТЕ) у Пљевљима краjем прошле године потрошила дозвољених 20 хиљада радних сати. АСП jе почетком августа затражила од МКИ, на основу Закона о слободном приступу информациjама, комплетну документациjу (правне поднеске, званичну коресподенциjу) између тог Владиног ресора и Европске енергетске заjеднице и Европске комисиjе. Краjем прошле године обзнањено jе да jе ТЕ потрошила дозвољене радне сате.
Пошто МКИ, на чијем је челу Младен Бојанић, ниjе одговарало на захтjев о слободном приступу информациjама, АСП jе 15. септембра поднијела жалбу Агенциjи за заштиту личних података и слободан приступ информациjама, коjа jе непун мjесец касниjе, односно 14. октобра дониjела рjешење коjим се МКИ налаже да поступи по захтjеву за слободан приступ информациjама. МКИ jе дат рок од 15 дана од приjема одлуке Агенциjе да поступи по захтjеву, али МКИ ниjе АСП доставило рjешење, било да захтjев за приступ информациjама прихвата, било да га одбиjа. Због тога ће АСП искористити нове правне механизме коjи стоjе на располагању, а како би МКИ поступило по захтjеву.
АСП указуjе да овакво поступање не само да значи кршење прописа ове земље, већ ниjе ни у духу транспарентности рада о коjоj нова Влада на сва звона говори, али их пракса често негира.
– Питање рада ТЕ Пљевља jедно jе од горућих проблема у енергетском сектору земље, а ТЕ jе требало да дозвољених 20 хиљада радних сати потроши сукцесивно до краjа 2023. године. Умjесто тога, ТЕ jе радила пуним капацитетом и сати су потрошени три године раниjе – наводе у АСП.