Рад мХЕ скупо коштао грађане
05/06/2022 u 09:00 h
Marko StojanovićMarko Stojanović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Власници електрана ће добити још 200 милиона субвенција

Потрошачи су 2015. платили 624 хиљаде субвенциjа, годину касниjе 2,3 милиона, у 2017. оне су достигле 4,5 милиона, а у 2018. су износиле 13,2 милиона. У 2019. су биле 14,9 милиона, у 2020. 19,2 милиона, а лани 21,6 милиона, казали су из АСП

У протеклих нешто преко седам година фирме коjе газдуjу малим хидроелектранама (мХЕ) и вjетроелектранама (ВЕ) добиле су 81 милиона еура субвенциjа за струjу произведену у тим обjектима, захваљуjући законским привилегиjама установљеним од бивших влада Демократске партиjе социjалиста (ДПС), коjе су потрошаче "приморале" да их плаћаjу, наводе из Акције за социјалну правду.

Из ове НВО наводе да је општепознато да су у овом бизнису привилеговане фирме и поjединци блиски врху ДПС-а, али и родбина тог партиjског врха, док jе инострано власништво у ВЕ Крново и Можура сакривено и грађани ни до данас не знаjу коме то они све пуне џепове.

– Проjекат Можура jе под тешком сjенком корупциjе, док jе оваj бизнис производње струjе из мХЕ и ВЕ у Црноj Гори постао огледан примjер функционисања "заробљене" државе. Од краjа 2014. године, када jе у погон пуштена прва мХЕ, а те године потрошачи платили 80 хиљада субвенциjа, до почетка ове године стигло се до невjероватних 32 мХЕ и ВЕ Можура и Крново, док су субвенциjе за протеклу годину достигле износ од фрапантних 21,6 милиона еура – поручују из АСП.

Због раскида уговора покренути и судски процеси

Због раскида уговора за изградњу малих хидроелектрана (мХЕ) против државе је покренуто више судских процеса за одштету због раскида уговора. Тужбе су покренули "Плав Хидро Пауер" косовског бизнисмена Флорина Краснићиjа за Ђуричку риjеку у Плаву, "Бистрица Клин Енерџи" Жарка Бурића за Бистрицу у Биjелом Пољу, "Хидра МНЕ" у коjој је један од власника Милован Максимовић, брат од уjака предсjедника Мила Ђукановића, за Буковицу код Шавника, "Декар" Момчила Мирановића, супруга Весне Мирановић, за Љевишку риjеку код Колашина као и компаниjа "Нормал" такође Жарка Бурића за Коморачу у Плаву. Судски поступци пред Привредним судом и даље трају.

Из Акције за социјалну правду поручују да се износ субвенциjа из године у годину значаjно увећавао.

– Тако су потрошачи 2015. платили 624 хиљаде субвенциjа, годину касниjе 2,3 милиона, у 2017. години оне су достигле 4,5 милиона, а у 2018. су износиле 13,2 милиона. У 2019. години су биле 14,9 милиона, у 2020. години 19,2 милиона, а лани 21,6 милиона. У прва два мjесеца ове године износе 4,5 милиона. У односу на укупно исплаћени износ од 81 милион еура, субвенциjе за струjу из ВЕ износе 56,1 милиона еура, од чега на Можуру отпада 13,1 милиона еура, а остало на ВЕ Крново. Због проjекта Можура, коjи jе постао велика корупционашка афера, на Малти jе убиjена истраживачка новинарка коjа jе открила коруптивне шеме. У Црноj Гори нема помака у истрази – казали су из Акције за социјалну правду.

АСП истиче да се субвенциjе плаћаjу 12 година, па уколико остане постоjећи привилеговани законски оквир (за сада ниjедна влада ниjе показала спремност да га измиjени) може се претпоставити да ће у наредних децениjу субвенциjе износити jош наjмање 200 милиона еура, што ће бити своjеврсна похара потрошача зарад приватних интереса.

– Како jе грађанима све jасниjе да нема ништа од демонтаже тродецениjског система ДПС-а, коjи jе креирао систем привилегованих и створио државу, коjа се са међународних адреса означава "заробљеном", као и да jе беспредметно очекивати било какав праведниjи систем социjалне правде, то jе и тешко очекивати да би потрошати у догледно вриjеме могли бити заштићени од овог неправедног "намета", из чиjих се џепова прелива у приватне – закључују из АСП-а.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
02. novembar 2024 17:32