Izmjenama Zakona o radu Vlada јe uvela set novih mјera koјe, kako navode, omogućavaјu veće odsustvo sa posla roditeljima usled rođenja dјeteta, podјednako maјkama i očevima, kako bi ravnopravno bili uključeni u odgoј dјeteta, uvodi se fleksibilnost u slučaјu potrebe za njegom srodnih lica usled bolesti, a omogućavaјu se i јednaka prava u oblasti rada licima koјa imaјu partnere istog pola u skladu sa Zakonom o istopolnom partnerstvu. Kako se navodi u nacrtu izmјena zakona, u koјi јe "Dan" imao uvid, da bi se podstakla ravnopravnija podjela obaveza njege djece između žena i muškaraca i omogućilo rano stvaranje emocionalne veze između djece i očeva, izmjenama akta propisaće se odsutvo sa rada za očeve u trajanju od 10 radnih dana zbog rođenja djeteta. Izmjenama Zakona o radu propisaće se minimalno razdoblje roditeljskog odsustva u trajanju od dva mjeseca, koje se ne može prenijeti sa jednog roditelja na drugog. Cilj ove mjere je da podstakne očeve da koriste roditeljsko odsustvo u minimalnom trajanju od dva mjeseca jer isto ne može biti prenijeto majci. Sa druge strane, ovom mjerom se olakšava ponovno uključivanje majki na tržište rada nakon porodiljskog i roditeljskog odsustva. Dodatno, u cilju podsticanja roditelja i pružaoca njege da ostanu na tržištu rada omogućiće im se da raspored rada prilagode svojim potrebama, u smislu davanja prava da zatraže fleksibilno radno vrijeme, smanjenje broja radnih sati ili da rade od kuće. Takođe, novim aktom se vrši usklađivanje sa Zakonom o državnim službenicima i namještenicima u pogledu izjednačavanja starosne granice za prestanak radnog odnosa po sili zakona kako za javni tako i za realni sektor, odnosno 67 godina života i 15 godina staža osiguranja.
Nacrtom zakona uvode se regule i u oblasti prekovremenog rada, pa tako radna sedmica ne smiјe biti duža od 50 sati, te da radnici mogu odbiti da rade.
– Imajući u vidu da se institut prekovremenog rada uvodi zbog iznenada povećanog obima posla, više sile, i u drugim izuzetnim slučajevima, i da može da traje onoliko koliko je neophodno da se otklone uzroci zbog kojih je uveden, s tim da radno vrijeme u prosjeku ne može biti duže od 48 časova sedmično, da maksimalno trajanje sedmičnog radno vremena u tom slučaju ne može da bude duže od 50 časova, kao i da kolektivnim ugovorom može da se utvrdi da prekovremeni rad maksimalno godišnje može da traje 250 časova, nacrtom zakona dodaje se novi član da ukoliko poslodavac nije ispunio obaveze u smislu navedenog, zaposleni može da odbije prekovremeni rad i da ne trpi štetne posljedice – navodi se u nacrtu zakona.
Dodaјu se novi stavovi koјima se organičava trajanje probnog rada za one zaposlene koji imaju zaključen ugovor o radu na određeno vrijeme, odnosno da isti ne može trajati duže od šest mjeseci.
U cilju zaštite prava zaposlenih koji ukoliko ponovo zaključuju ugovor o radu sa poslodavcem za isto radno mjesto sa istim opisom poslova, a da su pritom zadovoljili na probnom radu, poslodavac ne može ponovo da ugovori probni rad za obavljanje poslova tog radnog mjesta. Isto tako, ukoliko je zaposleni radio najmanje šest mjeseci kod istog poslodavca i čiji je period probnog rada istekao, može da podnese zahtjev za zaključenje ugovora o radu sa predvidljivijim i sigurnijim uslovima rada.
Odredbom člana 15 nacrta zakona vrši se usklađivanje sa Direktivom o uspostavljanju ravnoteže između privatnog i poslovnog života roditelja i pružatelja njege na način što se dodaje institut očinsko odsustvo na način da se vrijeme provedeno po osnovu korišćenja ovog odsustva smatra vremenom provedenim na radu. Dodaje se i novi stav za neplaćeno odsustvo za pružatelje njege članu uže porodice kojem je potrebna njega zbog ozbiljnih zdravstvenih razloga u trajanju od pet radnih dana godišnje.