
S druge strane, javnosti nije poznato da li je izvršna vlast preduzela išta, shodno obećanju premijera Milojka Spajića iz avgusta ove godine, da će Vlada pronaći sredstva da kupi makar jedan "kanader" za potrebe gašenje požara. Prema trenutnoj dinamici i onome što je javno poznato, evidentno je da se prije krenulo u kupovinu nove letjelice za potrebe putovanja državnog vrha nego aviona za gašenje požara, koji su i ove sezone buktili i spržili ogromna prostranstva Crne Gore.
Kupovinu novog državnog aviona predložio je GSV zbog starosti, čestih kvarova i skupog održavanja trenutne letjelice.
– Zadužuje se Generalni sekretarijat Vlade da formira međuresorsku radnu grupu u sastavu: dva člana Avio-servisa Vlade Crne Gore, jedan član iz Agencije za civilno vazduhoplovstvo i jedan član iz DOO za prevoz putnika i robe u vazdušnom saobraćaju Tu Montenegro. Zadužuje se međuresorska grupa da u roku od 30 dana od dana formiranja predloži Vladi modele nabavke aviona – navodi se u zaključcima koje je usvojila Vlada.
Čelnici države su se dosad vozili u avionu tipa "lirdžet 45", čija je trenutna procijenjena vrijednost 2,5 miliona dolara. GSV predlaže da se ovaj avion zamijeni nekim od aviona istog proizvođača – "Bombardier", na način što bi se toj kompaniji vratio postojeći avion, čija bi trenutna tržišna vrijednost bila uračunata u cijenu kupovine novijeg aviona.
"Lirdžet 45" se trenutno nalazi na servisu u Nirnbergu, gdje je tokom inspekcije motora utvrđeno da je neophodna reparacija ili zamjena.
Državni avion, koji se koristi za putovanja najviših državnih zvaničnika, proizveden je 1999. godine i ima ukupni nalet od 10.050 sati letenja.
– Po svojim dimenzijama, doletu, sigurnosti, komforu i performansama pokazao se veoma dobro za potrebe Vlade Crne Gore. Avion tipa "lirdžet 45" prestao je da se proizvodi 2007. godine, dok je proizvodnja rezervnih djelova prestala 2014. godine, što u velikoj mjeri otežava nabavku rezervnih djelova u slučaju kvara na avionu, čime se produžava vrijeme provedeno u servisu, odnosno nedostupnost aviona za potrebe državnih organa – obrazložili su ranije iz GSV.
Cijena osiguranja aviona u ovoj godini je 50.000 eura i tri i po puta je veća nego ranije, kada je iznosila 14.000 eura. Veća cijena osiguranja plaća se zbog oštećenja koja su nastala tokom kvara na hidraulici aviona 2021. godine. U Generalnom sekretarijatu pretpostavljaju da bi ova cijena bila niža nakon kupovine novog aviona.
Ukazano je da zamjena aviona starog 25 godina znatno mlađim ili novim avionom sličnih karakteristika, pored ekonomičnosti, nudi i povećan stepen bezbjednosti, koji, kako navode, svakako sa sobom nosi svaki novi složeni proizvod, pa i avion.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar