/ -Radio1. hr
29/09/2021 u 07:43 h
Milan SekulovićMilan Sekulović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Za devet mjeseci Agencija za SPI dobila 3.900 žalbi, stanje još gore

Ima dosta nesnalaženja, neznanja, ali i neodgovornosti i podmetanja od naslijeđenog kadri, tvrdi Radenko Lacmanović, bivši član Savjeta Agencije za SPI

Nova vlada obećala je na početku mandata veći nivo transparentnosti u radu, a nakon 10 mjeseci rada sagovornici "Dana", povodom Međunarodnog dana prava javnosti da zna, ocjenjuju da to obećanje nije ispunjeno i da je situacija u nekim oblastima gora nego što je bila. Član Savjeta Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama Muhamed Đokaj kaže da su od početka godine dobili oko 3.900 žalbi zbog ćutanja administracije i nedostavljanja informacija po zahtjevima NVO, medija i građana. On ističe da je najgora situacija u ministarstvima prosvjete, nauke, kulture i sporta, zdravlja i ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, dok najbolje rade u resoru unutrašnjih poslova, poljoprivrede i odbrane, gdje je transparentnost povećana.

– Po zahtjevima za slobodan pristup informacijama (SPI) ne postupa ni Generalni sekretarijat Vlade i tu imamo dosta žalbi. Generalno, slika je sada gora nego kada je u pitanju prošla vlast i žao mi je što to moram konstatovati, jer je postojalo obećanje da će se stanje unaprijediti. Upalila se crvena lampica i zabrinjavajući je nivo netransparentnosti – kaže za "Dan" Đokaj.

Ističe da se informacije i dalje proglašavaju za poslovne tajne, što je nastavak loše prakse, te ističe da je dostupnost informacija glavni instrument u borbi protiv korupcije koji se mora koristiti i poštovati.

Bivši član Savjeta Agencije Radenko Lacmanović ocjenjuje za "Dan" da stanje nije dobro, ali da ono u najvećoj mjeri predstavlja nasleđe stare loše prakse.

– Ima dosta nesnalaženja, neznanja, ali i neodgovornosti i podmetanja od naslijeđenog kadra. Nemamo razloga za slavlje Međunarodnog dana prava javnosti da zna.Organi vlasti bi trebalo dobro da pripaze da se ugovrima koje potpisuju ne obavezuju na tajnost u poslovanju jer to nije dobra poruka. Može sve i da bude u redu i kako treba, ali kada se nešto krije,to izaziva sumnju. Svi podaci, posebno oni koji se odnose na finansije treba da budu transparentni – poručuje Lacmanović.

Nema pomaka

U ovoj godini nemamo nikakav pomak kada je u pitanju rad na politikama otvorenosti vlasti, odustalo se od izrade strategije otvorenosti, proces Partnerstva za otvorenu upravu (OGP) stagnira, a ključni zakon u ovoj oblasti – Zakon o slobodnom pristupu informacijama, još ne stiže da bude prioritet, poručila je programska direktorka Centra za demokratsku tranziciju (CDT) Milica Kovačević. Ona je to rekla na otvaranju konferencije "Otvorenost izvršne vlasti: Slijepa ulica za informacije".

Izvršna direktorka MANS-a Vanja Ćalović Marković izjavila je da je i dalje problem postojanje poreske tajne, zbog koje veliki broj podataka u posjedu vlasti nije javno objavljen.

– Ja sam imala velika očekivanja, očekivala sam korjenite reforme, da vidimo neke stvari koje su svih ovih godina bile tajne, da će imati neka gotova rješenja, da će biti spremni da saslušaju cijelo društvo, da izmjena onih zakona koje je prethodna vlast uništila bude prioritet, šta se suštinski desilo od toga – ništa – kazala je ona i istakla da neka postojeća ministarstva objavljuju i manje informacija nego prethodna vlast.

Ministarka javne uprave, digitalnog društva i medija Tamara Srzentić rekla je da rade na tome da se od ćutanja uprave krene u drugom smjeru.

– Proširujemo opseg informacija koje organi moraju proaktivno da objavljuju, a naročito onih koje se tiču finansija – kaže ministarka.

Prema ocjeni Ines Mrdović iz Nevladine organizacije Akcije za socijalnu pravdu neophodno je što prije usvojiti izmjene Zakona o slobodnom pristupu informacijama, kako bi se stvorio prostor za veću transparentost.

– Iako je nova vlast obećala potpunu transparentost, vidimo da je to još put od sedam milja. Bilježe se pomaci, ali to nije dovoljno nakon godina i godina bivše vlasti, koja je sistematski sakrivala podatke. Potrebno je znatno bolje obezbijediti pravo javnosti da zna i dati pristup podacima, koji su u javnom interesu – istakla je za "Dan" Mrdović.

Predsjednik Upravnog odbora Instituta alternativa Stevo Muk ocijenio je da se Vlada oglušuje o obećanja veće transparentnosti. On kaže da inoviranje zakona ne ide u pravcu ukidanja neutemeljenih ograničenja pristupa informacijama, dok je njihova inicijativa za objavljivanjem određenih setova podataka odbijena.

– Pet NVO među kojima je i IA, svega pet dana nakon formiranja nove Vlade, uputile su inicijativu da se izmijeni Zakon o slobodnom pristupu informacijama sa konkretnim i obrazloženim predlozima. Vlada je tek u junu stavila na javnu raspravu nacrt izmjena, koje, međutim, nijesu odgovorile na ključne probleme u praksi. Nadležno ministarstvo je uporno u namjeri da zadrži poslovnu tajnu i intelektualnu svojinu, kao osnov ograničenja pristupa informacijama, bez preispitivanja definisanja ovih pojmova u posebnim zakonima. Problem je što se značenje poslovne tajne i intelektualne svojine crpi iz brojnih drugih zakona koji ih mahom definišu u kontekstu privatnog sektora – upozorava Muk.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
28. april 2025 22:01