Urbanističko-građevinski inspektori su u toku prošle godine podnijeli 137 krivičnih prijava zbog bespravne gradnje, u 409 slučajeva su zabranili gradnju, a donijeli su i 84 rješenja o rušenju objekata. Inspektorima je u toku 2022. godine podnijeto 3.460 inicijativa za vršenje inspekcijskog nadzora, 851 prijava građenja ili rekonstrukcije objekata, te 621 prijava adaptacije.
– Urbanističko-građevinski inspektori izvršili su 484 kontrole po službenoj dužnosti. U odnosu na podnijete zahtjeve (inicijative i po službenoj dužnosti), donijeto je 409 rješenja kojima je izrečena mjera zabrane građenja objekta, 84 rješenja o rušenju objekta, 19 rješenja o odbijanju zahtjeva i tri rješenja o usklađivanju činjeničnog stanja. U skladu sa Zakonom o upravnom postupku, donijeto je 10 rješenja o prekidu postupka. U izvještajnom periodu podnijeto je 16 zahtjeva za pokretanje prekršajnih postupaka i 137 krivičnih prijava – navodi se u izvještaju o stanju prostora za prošlu godinu.
Direkcija za inspekcijski nadzor ima 46 urbanističko-građevinskih inspektora, od čega su četiri službenika Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma (MEPPU) koja rade s ovlašćenjima. U toku prošle godine zaposleno je 13 urbanističko-građevinskih inspektora, a po ugovoru su angažovana 22 lica.
– Zbog sajber napada, bio je otežan rad urbanističko-građevinske inspekcije jer su planski dokumenti, javne internet stranice – geoportal, e-registar, orto-foto snimak i drugi bili nedostupni, zbog čega je bilo nemoguće obraditi veliki broj pristiglih prijava građenja u zakonski predviđenom roku od 15 dana i odgovoriti na dopise i dostaviti predmetnu dokumentaciju – konstatovano je u ovom dokumentu.
Ukazano je da su učestala ometanja izvršenja rješenja o rušenju, odnosno ne izvršavaju se, između ostalog, i iz razloga nepružanja asistencije od strane policije.
– Subjekti nadzora nesporno iznalaze razne načine da se rješenja ne izvršavaju na način što se u objektima zadržavaju i okupljaju maloljetna lica, nakon čega predstavnici Centra za socijalni rad obavještavaju postupajućeg urbanističko-građevinskog inspektora da nemaju ovlašćenja da ih otklone iz objekta. Isto proizilazi i zbog neusaglašenosti Zakona o upravnom postupku i Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata sa zakonima i pravilnicima koje primjenjuju drugi državni organi i službe čija je asistencija i prisustvo neophodno pri sprovođenju izvršenja rješenja o rušenju, to jest neusaglašenost pozitivno-pravnih propisa – navodi se u izvještaju.