- Ovaj izvještaj, nastao u okviru projekta „Zajedno protiv mržnje – Podrška unaprjeđenju kvaliteta života LGBTI osoba u Crnoj Gori“, donosi ključne podatke o diskriminaciji, verbalnim napadima i govoru mržnje zabilježenim tokom 2024. godine - saopštio je LGBT Forum Progres.
Cilj publikacije je, kako se navodi, da kroz analizu postojećih institucionalnih odgovora i pruženih usluga pruži osnovu za konkretne korake ka poboljšanju zaštite i prava LGBTI zajednice.
- Tokom prošle godine podnesene su 142 prijave za govor mržnje prema LGBTI osobama, dok je istovremeno 84 pripadnika zajednice koristilo besplatnu pravnu pomoć koja im je pružena kroz ovaj projekat - navodi se u publikaciji.
Najveći broj prijava procesuiran je u Podgorici, a većina njih odnosila se na online prostor, gdje je govor mržnje i dalje izuzetno prisutan. Sudovi za prekršaje najčešće su koristili Zakon o javnom redu i miru za procesuiranje ovih slučajeva, dok se Zakon o zabrani diskriminacije primjenjivao znatno rjeđe, što ukazuje na potrebu za usklađivanjem sudske prakse u dijelu procesuiranja počinilaca. To je ključno za postizanje prave sigurnosti u slučajevima koji se odnose na govor mržnje i diskriminaciju, kako bi se osigurala pravna sigurnost.
Podaci iz prikupljeni tokom istraživanja ukazuju su novčane kazne najčešće korišćena sankcija, čineći 64,5 odsto svih izrečenih kazni, dok opomene i uslovne kazne zajedno čine 22,6 odsto, a oslobađajuće presude preostalih 12,9 odsto.
- Visine novčanih kazni, kreću se u rasponu od 50 do 500e, gdje većina (55 odsto) iznosi između 101 i 200 eura, dok 25 odsto iznosi između 201 i 500 eura, a najmanji dio, 20 odsto, čini raspon od 50 do 100 eura. Ovi podaci ukazuju na dominantnu upotrebu novčanih sankcija, ali i na potrebu za dodatnim analizama njihove efikasnosti u prevenciji i suzbijanju govora mržnje - rezulati su istražianja.
Publikacija „Tragovima mržnje“ ukazuje na neophodnost edukacije sudskog i policijskog osoblja, jačanje sistemske podrške LGBTI osobama i unapređenje zakonskih mehanizama kako bi se efikasnije odgovaralo na slučajeve diskriminacije i nasilja. Nevladine organizacije LGBT Forum Progres i Socijalni Centar ovim putem pozivaju institucije, medije i širu javnost na zajednički rad u izgradnji društva koje njeguje jednakost, poštovanje i sigurnost za sve.
- Izvještaj je kreiran u okviru projekta „Zajedno protiv mržnje – Podrška unaprjeđenju kvaliteta života LGBTI osoba u Crnoj Gori“ koji je podržan kroz program Podržani=Osnaženi, u okviru grant šeme “Aktivno učešće”a koji realizuje Fond za aktivno građanstvo u partnerstvu sa Zakladom za razvoj lokalne zajednice „Slagalica“ iz Hrvatske. Program finansira Evropska unija, a kofinansira Ministarstvo javne uprave. Sadržaj u ovom materijalu predstavlja isključivo odgovornost autora i udruženja i ni na koji način ne odražava stavove Evropske unije i Ministarstva javne uprave - zaključuje se u saopštenju.