Rizik ugrožava sve kategorije stanovništva, a posebno osobe sa bolestima srca i hroničnim plućnim bolestima.
Kako su objavili na svom sajtu, podaci iz studije uticaja zagađenja vazduha na zdravlje u Crnoj Gori ukazuju na to da je više od 250 prijevremenih smrtnih slučajeva i 140 prijema u bolnicu na godišnjem nivou u tri grada, kao i niz drugih zdravstvenih posledica, direktno povezano sa izlaganjem PM česticama čije su koncentracije premašivale preporučene koncentracije od strane Svjetske zdravstvene organizacije. Procjena uticaja obuhvatila je Pljevlja, Podgoricu i Nikšić.
– Znatan dio ovog uticaja može se pripisati zagađenju vazduha koje se javlja u zimskim mjesecima usljed sagorijevanja čvrstih goriva (drveta i uglja) koja se koriste za grijanje u domaćinstvima i povećanog intenziteta saobraćaja, tako i meteoroloških uslova koji pogoršavaju zagađenje u zimskom periodu. Sagorijevanje čvrstih goriva za potrebe pripreme hrane i grijanje takođe znatno povećava ukupnu izloženost zagađenom vazduhu stanara kuća koje koriste čvrsto gorivo za kuvanje i grijanje zbog direktnog stvaranja zagađenja u zatvorenim prostorima – navodi se u izvještaju o smanjenju posljedica zagađenja vazduha u ovom periodu.
Iz IJZCG ukazuju da kao posljedica kratkotrajnog izlaganja zagađenom vazduhu i kod zdravih ljudi nastaju simptomi kao što su su iritacija sluzokože očiju, nosne šupljine i grla, kašljanje, stezanje u grudima, otežano disanje. Ovi simptomi nastaju privremeno i nestaju kada se popravi kvalitet vazduha.
Iz IZCG objašnjavaju da osobe s bolestima srca i krvnih sudova uključuju sve osobe s poznatim bolestima koronarnih arterija, ishemijske bolesti srca, osobe koje imaju ili su imale anginu i/ili srčani udar, operacije na srcu (npr. stent, bajpas), zatajenja srca, aritmije, periferne vaskularne bolesti, prolazne ishemijske napade ili cerebrovaskularne bolesti.
– Kod osoba sa bolestima srca i krvnih sudova izlaganje zagađenom vazduhu će uzrokovati pogoršanje simptoma i bolesti čak i ako se simptomi ne osjećaju neposredno. Ova grupa uključuje i starije osobe, jer postoji vjerovatnoća da imaju nedijagnostifikovane bolesti srca i krvnih sudova, kao i osobe s višestrukim faktorima rizika, kao što su osobe sa šećernom bolešću, visokim krvnim pritiskom, povišenim holesterolom, osobe koje konzumiraju duvan i sl. Osobe koje imaju neku bolest pluća i organa za disanje (uključujući astmu i hronične opstruktivne bolesti pluća) neće biti u mogućnosti da dišu duboko i snažno, kao što to inače čine kada vazduh nije zagađen. Ove osobe mogu iskusiti simptome kao što su kašalj, bol u grudima, otežano disanje, zamor. U slučaju javljanja navedenih simptoma, potrebno je obratiti se izabranom ljekaru, kao i slijediti uputstva u pogledu uzimanja terapije i liječenja bolesti kod pacijenata koji su na terapiji – navode iz IJZCG.