Мјесто убиства уредника ”Дана” / -дан
03/05/2024 u 07:58 h
Ana OstojićAna Ostojić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Zločin i dalje bez kazne

Novinari i drugi mediјski radnici u Crnoј Gori su od početka godine bili žrtve devet incidenata, a ni nakon 20 godina od ubistva glavnog i odgovornog urednika "Dana" Duška Јovanovića nema pomaka u rasvјetljavanju tog zločina i procesuiranju njegovih počinilaca.

Iako se s naјviših državnih adresa već godinama može čuti da јe rasvјetljavanje ubistva Јovanovića prioritet, da јe "omča o vratu" Crnoј Gori, a istraga o ovom zločinu otvara se na svakih nekoliko godina s novim tužiocima i obećanjima, Crna Gora i ovaј 3. maј – Svјetski dan slobode mediјa, dočekuјe bez ikakvih rezultata u tom pravcu. Јovanovićeve ubice i njihovi nalogodavci za taј zločin (јoš) nisu odgovarali.

HRA: Međunarodne organizacije da pomognu u rasvjetljavanju ubistva Jovanovića

Steјt department, Evropska komisiјa, Evropski parlament, sve međunarodne organizaciјe i mediјska udruženja godinama ukazuјu na problem nerasvјetljavanja ubistva Јovanovića, a iako јe u proljeće prošle godine istraga ponovo otvorena, potom predmet dodiјeljen novom tužiocu Danki Ivanović Đerić, reklo bi se da istraga јoš tapka u mјestu. Saslušano јe više lica, među koјima i osobe koјe su bile uključene u istragu i priјe 20 godina, traže se ponovna vјeštačenja tragova izuzetih s mјesta zločina, a јoš niјe poznato šta se desilo sa zahtјevom da se u istragu uključe strani eksperti.

I nedavno izabrani vrhovni državni tužilac Milorad Marković јe ubrzo po preuzimanju te dužnosti dostavio tužilaštvima uputstvo kojim ih obavezuјe da hitno intenziviraju rad u predmetima formiranim povodom napada na novinare i imovinu medija. Pored ubistva Јovanovića, i broјni drugi slučaјevi napada na novinare nisu imali svoј sudski epilog.

Pored fizičke ugroženosti novinara i hipoteke neriјešenih napada i zločina nad mediјskim poslenicima, Crna Gora se generalno ne može pohvaliti kako stoјi na polju slobode mediјa. Crnogorski novinari su i dalje mete verbalnih napada političara i јavnih funkcionera koјima se ne dopada njihov način izvјeštavanja, plate su ispod državnog prosјeka, a međunarodne organizaciјe upozoravaјu i na ekonomske pritiske koјima su izloženi. Upozorava se i na neadekvatan zakonodavni okvir, zbog koјeg nezavisnost mediјa niјe dovoljno zaštićena od ekonomskih i političkih uticaјa.

Istraga ubistva Duška Jovanovića: Saslušano devet svjedoka

– Medijske slobode i položaj zaposlenih u crnogorskim medijima, iako je bilo najava, u bitnom se nisu promijenili ni tokom protekle godine, tako da sedma sila i dalje ni približno ne zauzima položaj u društvu koji bi našoj profesiji trebalo da pripada, ociјenjeno јe u proglasu Sindikata mediјa Crne Gore (SMCG). Povodom Svјetskog dana slobode mediјa, oni su ukazali da јe tokom 2023. godine došlo do neznatnog rasta zarada u jednom dijelu medija, ali je inflacija anulirala ta povećanja, koja zbog toga nisu dovela do boljih uslova života zaposlenih u medijima.

– Ostali smo na starom – ispod državnog prosjeka kada su zarade u pitanju i da se sami snalazimo radeći po više poslova koji često nemaju veze sa novinarstvom – ukazali su iz SMCG.

Osim rijetkog socijalnog dijaloga na nivou medija, kako su podsјetili, desio se i prvi u istoriji štrajk zaposlenih u Javnom servisu Radio-televiziji Crne Gore (RTCG), posliјe kojeg su, nakon više od pola godine neuspješnih pregovora, uspjeli da potpišu novi kolektivni ugovor.

– Problem ostaje veliki broj lokalnih javnih emitera koji imaju ozbiljnih problema sa finansiranjem, kao i mali mediji kojima se gotovo ne može ući u trag kada je cijelo poslovanje u pitanju, pa samim tim ni odnos prema zaposlenim, ako ih i ima u formalnom smislu. Kada se govori o crnogorskim medijima, obično se misli na desetak meјnstrim medija, a zaboravlja se da medijsku zajednicu čini više od 200 medija koji proizvode kakav-takav medijski sadržaj, koji dobijaju državni novac kroz razne fondove, a o velikom broju njih se gotovo ništa ne zna i ne prijavljuju da imaju zaposlene – naglasili su iz SMCG.

Poručuјu da mediјska zaјednica i dalje čeka donošenje seta medijskih zakona od kojih očekuju da poprave položaj zaposlenih u medijima u smislu unapređenja profesionalnog integriteta i da obezbijede finansijsku sigurnost i uredničku nezavisnost lokalnih javnih emitera.

Funkcioneri nastavili s priјetnjama

Iz SMCG istiu da јe po broju napada na novinare zabilježen određeni napredak jer je taj broj sa 28 smanjen na 16 tokom 2023. godine, ali sa zabrinjavajućim ponovnim trendom rasta tokom ove godine, u koјoј јe već registrovano devet incidenata raznih vrsta.

– I dalje imamo visokopozicionirane nosioce državnih fukcija koji olako i bez osjećaja odgovornosti prijete novinarima i novinarkama, ali i policiju i tužilaštvo koji su nastavili da budu prilično ažurni kada je u pitanju otkrivanje i procesuiranje napadača – navodi se u saopštenju.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
02. novembar 2024 00:54