
Sklonište za žrtve trgovine ljudima koje vodi NVO Institut za socijalnu i obrazovnu politiku nakon više dopisa Ministarstvu finansija i socijalnog staranja dobilo je pažnju vlade, ali ne na zahtijevani način i dodjelu tražene pomoći kako bi nastavili rad, već, kako navodi direktor te NVO Mitar Radonjić kroz, kako tvrdi u izjavi za "Dan", nezakonitu kontrolu rada iza koje se krije namjera zatvaranja servisa, jedinog takve vrste u državi, te da im se svete zbog kritika koje su im više puta uputili. Radonjić navodi da su 4. maja dobili obavještenje da će biti sproveden nadzor nad stručnim radom Skloništa za žrtve trgovine ljudima. U skloništu je trenutno šest žrtava, a do sada je u njemu bilo 54.
Radonjić ističe da, iako su tražili da im se dostavi pravilnik o nadzoru, koji mora postojati, s obzirom na to da je njegovo postojanje propisano zakonom, kao i rješenje o imenovanju komisije za nadzor gdje će biti navedene vokacije članova koja treba da sačini izvještaj o nadzoru, jer ne može pravnik ili ekonomista da cijeni stručnost socijalnog radnika, pedagoga i psihologa, ali ni jedan od traženih dokumenata nijesu dobili.
– Tokom trajanja već nezakonitog nadzora, članica ove komisije je zahtijevala od maloljetnih korisnika koji su žrtve trgovine ljudima da razgovara nasamo sa njima i pritom ih ubjeđivala da njoj mogu sve da kažu i da ako im se ne sviđa smještaj u ovom Skloništu neka slobodno kažu i biće premješteni. Posebno sporan segment ovog nezakonitog nadzora jeste činjenica da su svi korisnici maloljetni osim jedne (koja je nedavno napunila 18, a maloljetna došla u sklonište), a da je članica komisije bez ikakvog odobrenja voditelja slučaja ili staratelja ove djece insistirala na samostalnom razgovoru i instruisala djecu u cilju da oni kažu nešto što nije istina, što naravno nije uspjela – ističe Radonjić.
Dodaje da su članice komisije u potpunosti ignorisale Zakon o socijalnoj i dječijoj zaštiti koji definiše tajnost podataka korisnika i korišćenje interne dokumentacije, osim u svrhu pružanja usluge, već su mimo toga vršile uvid u tajne podatke maloljetnih lica, iako su morale znati da to što su zaposleni Ministarstva finansija i socijalnog staranja im ni na koji način ne daje za pravo da barataju ličnim podacima maloljetnih lica koja su žrtve trgovine ljudima, bez pisane saglasnosti staratelja ovih lica. Navodi da je interesovanje članice Komisije za račune o nabavci materijala i prehrambenih namirnica, za ugovore zaposlenih, ispitivanje oko toga zašto nije određen staratelj za korisnike, što je striktno obaveza voditelja slučaja nadležnih Centara za socijalni rad, insistiranje na učešću roditelja u radu sa korisnicima su "činjenice koje govore u prilog tome da su ove osobe došle sa ciljem da pronađu neki razlog kako bi se skloništu oduzela licenca".
– I na taj način nas "disciplinovali", jer to je dokaz da je Institut označen kao nepodobna organizacija kojoj se na svaki način mora naći neki razlog za oduzimanje licence – istakao je Radonjić.
Kaže da je Uprava za inspekcijske poslove, odsjek za inspekciju socijalne i dječije zaštite jedini zakonski određen organ za inspekcijski nadzor, što su oni već radili i nijesu pronašli ni jednu grešku u radu.
– Nije bilo nikakvog osnova da pet nekompetentnih predstavnika ministarstva dođe u nadzor, bez ikakvog dokumenta na osnovu kojeg postupaju. Pritisak na koji smo naišli od predstavnika ministarstva shvatamo kao samo još jedan od dokaza da se država žrtvama trgovine ljudima bavi samo formalno – istakao je Radonjić.
Iz Ministarstva finansija i socijalnog staranja juče nijesu odgovorili na naša pitanja vezana za kontrolu u Skloništu za žrtve trgovine ljudima.
Коментари (0)
Оставите свој коментар