Из Центра за грађанско образовање су казали да је различитост карика коjа би требала да нас повеже, да допринесе нашем бољем међусобном познавању, да нас обогати, а никад да буде камен спотицања, то је jедна jе од порука са тродневног семинара “Богатство различитости – културна историjа мањина у Црноj Гори”, који је реализован у Колашину.
Фокус семинара био jе на историjи и историjи културне баштине мањинских народа у Црноj Гори, а предавања су укључивала и нове методичке приступе настави историjе и приступу настави историjе уз презентациjу културних добара. Кроз презентациjу 10 одабраних радионица на истоименом конкурсу, коjе су се бавиле историjом и културном баштином Албанаца, Бошњака-Муслимана, Хрвата, Jевреjа и Рома на простору Црне Горе.
– Савременим методолошким приступом тежило се показивању нашег богатства различитости коjу живимо у Црноj Гори. Различитост jе она карика коjа би требала да нас повеже, да допринесе нашем бољем међусобном познавању, да нас обогати, а никад да буде камен спотицања. Зато jе одговорност наставника историjе велика, jер они за живот припремаjу оне коjима припада будућност. Ако они науче да буду толерантни и хумани, ми онда за будућност не морамо да се бринемо. Ово, такође, значи да смо ми и на добром путу да препознамо и одаберемо оне садржаjе коjи би били дио нових будућих уџбеника коjи би, на неки начин, задовољили потребе свих народа коjи живе у Црноj Гори – навео jе jедан од аутора радионица Саит Шаботић, из ОШ “Милева Лаjовић Лалатовић”.
Боjан Ненезић, из Завода за школство, оцjењуjе да „с обзиром на велики броj излагача, као и присутних, за очекивати jе било излагање броjних чињеница, али и личних ставова, размишљања - резултат досадашњег искуства, истраживања, рада са дjецом. Но, оваj семинар посебним чине учесници коjи су размjеном мишљења и ставова оправдали назив теме - "Богатство различитости", а додала бих и поштовање различитости. Сви ми коjи пратимо наставни процес свjесни смо да су од изузетне важности приступ, излагање, одабир садржаjа намиjењен дjеци, па jе фокус семинара био методски приступ у настави у основноj и средњоj школи, као и корелациjа међу предметима, а доминантно хисториjа и музичка култура, што jе додатна вриjедност овог семинара.“
Предсjедник ХИПМОНТ-а, Раде Вуjовић, изразио jе велико задовољство квалитетом семинаром.
– Црна Гора као земља коjа претендуjе да буде грађанска, мора држати мултикулуралност као своjу наjважниjу особину. И црногорским образовним програмима имамо 20% слободе да сами то креирамо, а с обзиром да у званичним уджбеницима мањине ниjесу довољно заступљене, управо таj простор нам се чинио као идеалан за испуњење. Међутим, пракса jе показала да професори врло често немаjу инициjативу, што jе био основ за идеjу идеjу о сарадњи и организациjу семинара да професорима дамо неку помоћ коjа неће бити обавезуjућа. Часови коjи ће бити штампани су само идеjа коjу ће наставници прихватити дjелимично или у потпуности. Намjера jе наjбоља за изградjу Црне Гпре онакву какву желимо, грађанском мултиетничком, мултикултуралном, и просто чини ми се семинар пуно вриjедним – казао је Вујовић.
Семинар jе дио проjекта “Богатство различитости – културна историjа мањина у Црноj Гори” коjи спровде Центар за грађанско образованjе (ЦГО) и Удружења професора историjе Црне Горе (ХИПМОНТ) уз подршку Министарства правде, људских и манjинских права.