Kako je za "Dan" rekao predstavnik te nevladine organizaciјe Milan Vukčević, bivši radnici "Radoja Dakića", kao i manjinski akcionari, traže odgovor kako neko može da procjenjuje akcije preduzeća koje je bilo u stečaju i čija јe imovina prodata prije više od deset godina.
– Naša imovina je davno prodata, a oni procjenjuju njenu vrijednost. Kako je to moguće, kako neko može vršiti tržišnu procjenu te imovine, i ko je to dozvolio – pita Vukčević.
Predstavnici radnika i manjinskih akcionara "Radoja Dakića" traže da im se isplati razlika zbog više cijene akcija.
Kako ističu, iako preduzeće više ne postoji, oni stoje na stanovištu da država bivšim radnicima mora da isplati razliku u cijeni akcija, jer, podsjeća Vukčević, ranije je njihova cijena iznosila 18 eura, ali je porasla za 10 eura zbog skoka vrijednosti zemljišta koje je pripadalo toj fabrici.
– Manjinski akcionari imaju definitivan materijalni interes, jer su uskraćeni za ono što im pripada u skladu sa zakonom. Radi se o naslijeđenom problemu koji se tiče zaštite ljudskih i imovinskih prava – kazao je Vukčević.
On je ukazao da je Ustavni sud kumovao kršenju Ustava Crne Gore donijevši odluku kojom je prekršen član 58, kojim se jamči pravo svojine.
Kako je dodao, i Evropski sud za ljudska prava јe konstatovao u odlukama da dug utvrđen presudama predstavlja vlasništvo, odnosnu imovinu, u smislu člana 1, protokola 1 Konvencije o ljudskim pravima, i precizira da "svako fizičko i pravno lice ima pravo na neometano uživanje svoje imovine; niko ne može biti lišen svoje imovine osim u javnom interesu".
– Krajem 2005. godine država je bila vlasnik 52,9 odsto dionica "Radoje Dakića", a od naredne godine država Crna Gora je postala vlasnik 50,5 odsto akcija i ostala većinski vlasnik – podsјetio јe Vukčević.
U poslednjem spisku akcionara od 24. marta 2010. godine, kako јe dodao, konstatovano je da je Vlada preuzela 30 hiljada akcija privatizacionog fonda koji se od tada zove Fond za zajedničko ulaganje "Radoja Dakića" i posjeduje 14,9 procenata imovine fabrike.
– Trgovina akcijama "Radoja Dakića" bila je dozvoljena do 2008. godine, ali mi ne znamo kad su akcije te firme skinute sa berze, iako su prodavane 18 eura po dionici. Podsjećam, pravosnažne presude za lične dohotke glasile su u novcu. Iako je država veliki dio svog udjela u vlasništvu "Radoja Dakića" prenijela u vlasništvo privatnih lica, to je ne može osloboditi njene obaveze da isplaćuje dug koji јe postojao prije nego što su akcije prodate – ukazao je Vukčević.
Kako јe naglasio, zbog toga što "Radoje Dakić" nije uživao dovoljno ni institucionalne ni operativne zaštite i podrške od države, danas se ne zna da li je Komisija za hartije od vrijednosti odobrila preuzimnje akcija radnika te fabrike.