Tehnička Vlada dužna je da građanima saopšti ko su krajnji vlasnici kompanije "Nortstar", koja stoji iza projekta izgradnje turističkog kompleksa na hercegnovskom dijelu Luštice, saopšteno je iz Akcije za socijalnu pravdu (ASP).
U toj nevladinoj organizaciji smatraju da Vlada treba da saopšti i pod kojim uslovima je investitor predložio raskid ugovora o zakupu za izgradnju turističkog kompleksa, kojeg nije bio u stanju stvarno da počne ni punih 13 godina od potpisivanja ugovora.
– Umjesto što građani svjedoče "krokodilskim suzama" pojedinih Vladinih funkcionera za tobožnjim renomiranim investitorima, poreskim obveznicima je potrebnije jasno saopštiti uslove predloženog raskida ugovora o dugoročnom zakupu, prevashodno to da li strani investitor traži odštetu i koliku, ali i ko su njegovi krajnji vlasnici, godinama sakriveni iza ofšor zona ili kasnije investicionih fondova – navodi se u saopštenju te NVO.
Neophodno je, smatraju iz ASP-a, objaviti da li investitor možda traži i naknadu izgubljene dobiti, iako mu neispunjenje obaveza na to nikako ne bi trebalo da daje pravo, ali i da li će Vlada obavijestiti Specijalno državno tužilaštvo o ovom poslu.
Potpis na ugovor o dugoročnom zakupu preko pola miliona kvadrata na Luštici, u jesen 2009. godine, stavio je tadašnji potpredsjednik Vlade Igor Lukšić. Zemljište je dato u zakup na čak 90 godina, a radi izgradnje ekskluzivnog kompleksa i investiranja od najmanje 210 miliona eura.
– Ugovor je naknadno aneksima dva puta mijenjan uz odobrenje Skupštine, a u vrijeme kada je DPS sa saveznicima imala većinu, a smanjen je i obim minimalne investicije na 80 miliona – rekli su iz ASP-a.
U međuvremenu je najmanje jednom, 2014. godine, mijenjan planski dokument za područje, ali suštinski nije bilo specifičnih izmjena u njemu, pa se stiče utisak da se tom potezu pribjeglo kako bi se stranom investitoru dalo vremena za početak investicije.
– Za ukazati je i da je u tenderskoj ponudi izabrani investitor dostavio izjavu da je u mogućnosti da prikupi više od 400 miliona dolara osnivačkog kapitala i preko 300 miliona kreditnih sredstava, a za investicione aktivnosti povezanih kompanija u Jugoistočnoj Evropi. Dakle, dostavljena je izjava, ne potvrda banke o obezbijeđenim finansijskim sredstvima i/ili bankarska garancija – navodi se u saopštenju.
Nadalje, potcijenjen iznos fiksne koncesione naknade u prvih 30 godina od tričavih 77 centi po kvadratu zemljišta, kasnije oslobađanje plaćanja PDV-a na zakupninu, pravo stranom investitoru da založi prava iz ugovora kako bi obezbijedio finansije, omogućavanje prodaje vila zajedno sa zemljištem, pri čemu bi Vladi pripalo 55 eura po kvadratu prodatog zemljišta, izostanak antikoruptivne klauzule u ugovoru, samo su neke od favorizujućih ili štetnih odredbi.
– Do sredine 2020. godine "Nortstar" je tvrdio da je uložio oko 21,5 miliona u Lušticu, ali struktura investicija nije poznata – zaključili su iz ASP.