"Атлас група" бизнисмена Душка Кнежевића саопштила је да је гувернер Централне банке Црне Горе Радоје Жугић "један од посљедњих послушника породице Ђукановић који, упркос смјени власти, и даље заузима важну фунцкију у држави".
- Поводом недавног иступа гувернера Централне банке, Радоја Жугића, и његових тврдњи о стабилности банкарског система у Црној Гори, желим да подсјетим црногорску јавност на чињеницу о селективном и диригованом поступању истог гувернера у случајевима Атлас банке и Инвест банке, као и на његову дубоку спрегу са криминалном гарнитуром која је радила и од којих неки још увијек предано раде у интересу породице Ђукановић. У питању је неколико случајева у којима је гувернер, Жугић, заједно са челницима у другим државним органима и структурама које су поступале по директном налогу Мила Ђукановића, радио на рушењу Атлас и Инвест банке и других чланица Атлас Групе- наводе у саопштењу.
Како је наведено, "један од њихових “аргумената” су фингиране сумње у пословање e-commerce, за који су тврдили да се ради о прању новца и утаји пореза на износ промета од преко пола милијарде еура".
- Уколико је то заиста било тако, постављам питање: Због чега се управни поступци пред Министарством финансија (као другостепеним органом) по жалбама e-commerce клијената још од јуна мјесеца 2018. године - до данас нису завршени? Одговор је јасан и сигуран сам да ће добити епилог у поништењу пореских рјешења које је фабриковало тадашње руководство Пореске управе користећи младе и неискусне инспекторе који су прихватили или били принуђени да таква пореска рјешења фабрикују- тврде из "Атлас групе".
Уништавање e-commerce бизниса који је, како истичу, Атлас банка прва увела у банкарски систем, било је корак у циљу затварања банке.
- Тај посао одрађен је преко повезане групе, предвођен поступањем СДТ-а и главног специјалног тужиоца Миливоја Катнића, који је имао задатак од свог шефа, Мила Ђукановића, да овај врло перспективан бизнис за Црну Гору и њен банкарски систем прогласи за криминални и да га Атлас банци одузме и исти пренесе у Прву банку. Доказ за то је чињеница да и данас неколико банака у Црној Гори пружају услуге e-commerce клијентима истом технологијом којом је то радила Атлас банка. Посебно је индикативно што су e-commerce клијенти Атлас банке након блокаде њихових средстава у Атлас банци добили бројне понуде од СДТ-а за поравнање и пренос својих средстава на рачуне у Првој банци. Везано за e-commerce бизнис Атлас банке, њено приступање кинеској картичној асоцијацији Union Pay International, која је највећа свјетска картична асоцијација, вјероватно је био окидач и за увођење привремене управе и за многе незаконите потезе који су услиједили. Било је потпуно јасно да ће Атлас банка приступањем овој светској картичној асоцијацији постати веома важан генератор бизниса и банка са највећим е-цоммерце међународним прометом у региону. Зато им је било битно да затварањем банке униште e-commerce бизнис Атлас банке и пренесу га у друге банке. Цијели поступак је одрађен је преко Радоја Ђукића (о његовом докторском раду мало ко зна). Иако нису били испуњени услови за увођење привремене управе у Атлас банци и Инвест банци у децембру 2018. године, Рјешењем ЦБЦГ које је управо потписао гувернер доктор Жугић, у обје банке истог дана уведена је привремена управа- истичу из Кнежевићеве групе.
Како наводе, сматра да је од самог почетка и увођења привремене управе, циљ ЦБЦГ и Жугића, "који је очигледно поступао по нечијем плану и налогу, био да банка оде у стечај".
- Као потврда тога стоји чињеница да је привремена управа уведена на полицијски начин, уз примјену, како је то привремена управница у свом извјештају навела - „интервентних тимова“, рушећи на тај начин углед и реноме банке. Такође, у банци за три мјесеца привремене управе ништа није учињено, осим што су нагомилани губици и противзаконито ослобођени депозити једног броја депонената, а понуда за докапитализацију постојећих акционара из редова Атлас Групе није ни размотрена. Све остале активности ЦБЦГ и привремене управе биле су фингиране ради стварања привида у јавности да нешто покушавају у циљу санирања банке. Сумњам да је стварни интерес групе људи која стоји иза цијелог процеса био да се домогну значајне имовине Атлас групе у Црној Гори, да се ликвидна средства банке, која су износила преко 70 милиона еура, нађу на рачунима Прве банке. У коначном, ЦБЦГ није размотрила све опције санирања банке, нити је то изгледа био њен циљ, а била је дужна да то учини.Атлас банка није била банка која је радила са губитком, никада није била у ситуацији да не извршава своје обавезе, располагала је са значајним ликвидним средствима на рачунима, а привремена управа која уведена на бази тумачења административно-рачуноводствених коефицијената од стране ЦБЦГ...- наводе саопштењем, поред осталог.
Атлас банка, тврде из те групе, никада није нанијела штету банкарском нити финансијском систему Црне Горе.
- Већ је привлачећи велики број иностраних клијената побољшавала изглед и перспективу цјелокупног банкарског система. Ипак, да правда и савјесни тужиоци постоје и у Црној Гори, доказује кривични поступак који се води против привремене управнице Атлас банке, Тање Терић, због незаконитог ослобађања износа депозита депонената у висини од 21 милион еура. У параметрима тако финансијски криминално опустошене банке од стране привремене управе, којом је руководила привремена управница из редова ЦБЦГ, касније су се пронашли елементи и разлози за проглашење стечаја над Атлас банком и Инвест банком...- наводе измеђз осталог.
Покренута је међународна арбитражна парница, како појашњавају, којом се од државе Црне Горе тражи 700 милиона еура обештећења.