Бивши радници Монтенегроерлајнза (МА) и данас ће на пола сата блокирати саобраћајницу ка аеродрому у Голубовцима, а убудуће ће то чинити два пута седмично, како би упозорили Владу да и даље чекају на рјешавање својих проблема, односно повезивање радног стажа за последње три и по године, од 2017, отпремнине и седам заосталих зарада до одласка компаније у стечај.
Један од представника радника Миљан Перовић истакао је да и даље вјерују у договор са Владом, те да и новој, као и претходној влади нуде сарадњу и проналазак решења за излазак из кризе.
– Недавно смо одржали састанак са новоименованим министром капиталних инвестиција Ервином Ибрахимовићем, коме смо изложили своје проблеме. Он нам није давао никаква обећања, али је исказао жељу да се пронађе рјешење за бивше раднике који су остали без примања. Саопштено нам је да се чека именовање новог секретара за саобраћај, што би могло да доведе до новог састанка и евентуалног проналаска решења за бивше раднике. Министра смо упознали са свим захтјевима и ресурсима којима располаже МА у стечају – казао је Перовић.
Перовић истиче и да је претходна влада направила грешку оснивањем нове компаније, јер се то види из финансијских резултата.
– Ако је квартални минус Ту Монтенегра био 2,5 милиона, претпоставља се да је за ових годину дана летења минус порастао на 10 милиона еура. Успоредбе ради, нова компанија има око 120 запослених и два ваздухоплова, док је Монтенегроерлајнз у току свог пословања имао око 400 запослених и био у минусу од око седам до осам милиона годишње. МА је годишње превозио око 660.000 путника, а нова компанија много мање. Из овога се јасно види да је оснивање нове компаније била грешка – навео је Перовић.
Перовић даље наводи да су спремни да са новом владом нађу договор за излазак из безнадежне ситуације, а до тада ће протестовати два пута седмично.
– Уколико добијемо било какву повољну вијест од стране Владе, или евентуално неку гаранцију, спремни смо да смањимо интензитет протеста или их евентуално обуставимо. Учили смо на примјерима бројних предузећа која су отишла у стечај и нећемо дозволити да завршимо на исти начин. Последњу плату смо примили у октобру 2020. и од тада су радници остављени на цједилу – истакао је Перовић.
Перовић наводи и да је стечајни управник Саша Зејак заједно са радницима успио да очува ресурсе компаније.
– Једино решење је да Влада купи Монтенегроерлајнз и споји га са новом компанијом и искористи ресурсе који су јој потребни за опстанак комерцијалне авијације, а остале да прода. Нас су контактирале стране компаније које имају интересовање за куповину одређеног дијела ресурса – закључио је Перовић.