
Iz resora kojim rukovodi ministar Admir Šahmanović, koji je na čelu Savjeta, naveli su da očekuju da će konstitutivna sjednica biti sazvana u vrlo kratkom roku, posebno imajući u vidu značaj procesa formiranja strateških rezervi naftnih derivata.
To tijelo, čija je Odluka o formiranju donijeta 20. februara, imaće ključnu ulogu u sagledavanju i pravovremenom reagovanju na tržišne izazove, s ciljem očuvanja stabilnosti snabdijevanja naftom i naftnim derivatima.
Savjet će, kako su naveli, omogućiti pravovremeno donošenje odluka o puštanju obaveznih rezervi na tržište, kao i sprovođenje mjera za zaštitu od poremećaja snabdijevanja. Sastav Savjeta obuhvata ključne aktere iz oblasti energetike i naftnih derivata, uključujući predstavnike državnih organa, regulatornih tijela i energetske sektore, čime se osigurava stručnost i efikasnost u njegovom radu.
- Ovo uključuje obavezu uvoznika i privrednih društava koja se bave trgovinom naftnim derivatima da stavljaju na tržište određene količine obaveznih rezervi, čime se doprinosi stabilnosti tržišta i sigurnosti snabdijevanja - navode iz MRNG.
Formiranje Savjeta, navode iz MRNG, usko je povezano sa ispunjavanjem obaveza iz pregovaračkog poglavlja 15 – Energetika, što uključuje zakonodavno usklađivanje sa pravnom tekovinom EU o obaveznim naftnim rezervama, kao i uspostavljanje administrativne strukture za njihovo upravljanje.
- Savjet za obezbjeđenje sigurnog snabdijevanja tržišta naftnim derivatima je formiran u skladu sa članom 38 Zakona o sigurnosti snabdijevanja naftnim derivatima, a njegova primarna uloga biće praćenje stanja na tržištu naftnih derivata, predlaganje Vladi odluka o puštanju u promet obaveznih rezervi, kao i sprovođenje drugih mjera za sprečavanje ili rješavanje eventualnih poremećaja u snabdijevanju - kazali su iz tog resora.
Zakonom o sigurnosti snabdijevanja naftnim derivatima uređuje se postupanje u slučaju poremećaja snabdijevanja Crne Gore naftnim derivatima, način formiranja i upravljanja strateškim rezervama naftnih derivata, kao i druga pitanja od značaja za sigurno snabdijevanje Crne Gore naftnim derivatima.
Po tom zakonu, usvojenom u novembru, Crna Gora se obavezuje na formiranje rezervi naftnih derivata, koje pokrivaju tromjesečne potrebe građana i privrede. Zakonom je propisano da strukturu rezervi čini 85 odsto eurodizela i 15 odsto bezolovnog benzina. Cilj je da se ukupne količine obaveznih rezervi obezbijede do 2029. godine.
Zbog formiranja rezervi vozači u Crnoj Gori plaćaju dodatna tri centa po litru goriva.
Da bi formirali rezerve neohodna je adaptacija rezervoara u Baru, za šta smo od EU dobili 7,5 miliona eura.
Vlada je na sjednici prošle sedmice donijela rješenje o imenovanju Savjeta za obezbjeđenje sigurnog snabdijevanja tržišta naftnim derivatima u čijem su sastavu pored ministra Šahmanovića i Zorana Sekulić, Božidar Despotović, Tamara Ivković, Žarko Đuranović, Jelena Đukić, Nikola Jovanović, Petar Koćalo i Vladimir Klikovac, dok je za sekretara tog tijela imenovan Filip Zeković.
Коментари (0)
Оставите свој коментар