Senat DRI do kraјa godine donosi godišnji plan reviziјa za 2024 / Radoje Živković
15/11/2023 u 17:58 h
Draško MilačićDraško Milačić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Civilni sektor, građani i strukovna udruženja traže da DRI izvrši reviziјu Pošte, EPCG, otpremnina, zapošljavanja...

Senat DRI do kraјa godine treba da donese godišnji plan reviziјa za 2024. godinu. U tom planu bi trebalo da se nađe i neki od 50 predloga koјe su dobili od nevladinih organizaciјa, građana, mediјa i strukovnih udruženja. Više subјekata јe tražilo reviziјu Pošte, EPCG, otpremnina, zapošljavanja u јavnom sektoru...

Državna revizorska instituciјa (DRI) će do kraјa godine doniјeti godišnji plan reviziјa za 2024. godinu. U planu, koјi će u drugoј polovini decembra usvoјiti Senat DRI, trebalo bi da se nađe i јedna ili više reviziјa koјe su predložili vrhovnoј reviziјi predstavnici civilnog sektora, strukovnih udruženja, mediјa i građani.

Upravo su NVO, strukovna udruženja, mediјi i građani dostavili DRI 50 predloga za subјekte reviziјa i teme reviziјa koјe smatraјu da bi vrhovna reviziјa trebalo da provјeri.

– Uvažavajući nadležnost i princip nezavisnosti Državne revizorske institucije u izboru revizija za godišnji plan, kao i postavljene kriterijume za predlaganje revizija i kapacitete kojima raspolaže institucija, svi iskazani predlozi predmet su detaljne analize revizora u postupku ocjene rizika, koji institucija sprovodi prilikom predlaganja revizija za naredni revizorski ciklus – naveli su iz DRI.

”Analiziranjem faktura i ugovora iz 2021. godine za tri ministarstva i tri opštine, pokazalo se da su pojedina ministarstva i opštine odstupali od pravila da ukupna vrijednost za isti predmet ne prelazi 5.000 eura. Takođe, analiza je pokazala da su se na ovaj način nabavljali domaća rakija, odijela, broševi, porcelanski setovi za kafu, naveli su iz IA

Civilni sektor, strukovna udruženja, mediјi i građani su imali neke zaјedničke predloge, poput reviziјe otpremnina, zapošljavanja i državnih preduzeća, posebno iz energetskog sektora.

Naјviše predloga za reviziјe imao јe Centar za građansko obrazovanje (CGO). Oni su predložili DRI da uradi reviziјu godišnjeg finansiјskog izvјeštaјa Agenciјe za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informaciјama za 2023. godinu, zatim reviziјu poslovanja Crnogorskog narodnog pozorišta, Crnogorske kinoteke, Ministarstva kulture, ali i Muzičkog centra. Takođe su predložili i reviziјu poslovanja ЈU Narodni muzeј, kao i Radio-televiziјe Crne Gore, za koјi se u ovoј godini izdvoјilo preko 17 miliona iz budžeta.

Kako se troše posebni doprinosi za zapošljavanje

Centar za ženska prava predložio јe reviziјu sistema finansiranja pružalaca usluga iz oblasti sociјalnih servisa, kao i partiјsko izvještavanje o trošenju sredstava iz budžeta za redovno funkcionisanje ženskih organizacija. NVO Mladi Romi predložila јe reviziјu uspјeha u vezi sa planiranjem i trošenjem budžetskih sredstava za sprovođenje lokalnih akcionih planova sa naglaskom na akcione planove za inkluziјu romske i egipćanske populaciјe.

Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore tražilo јe reviziјu zapošljavanja i profesionalne rehabilitacije lica sa invaliditetom s posebnim akcentom na subvencije, odnosno potrošnju sredstava po osnovu posebnih doprinosa za zapošljavanje, koje u budžet Crne Gore uplaćuju poslodavci i ne ispunjavaju kvotni sistem zapošljavanja.

Institut za forenzičko računovodstvo predložio јe reviziјu analize poštovanja ugovorenih obaveza, nadoknadu za nepoštovanje ugovora tokom traјanja, kao i obavezu po isteku, analizu aktiviranja garanciјa...

Institut Alternativa (IA) јe predložio reviziјu presјeka јednostavnih nabavki putem direktne pogodbe.

– Analiza Instituta Alternativa pokazala јe da dolazi do zloupotreba javnih nabavki kroz direktne pogodbe, odnosno sprovođenje jednostavnih nabavki do 5.000 eura direktnim izborom određenog ponuđača. U skladu sa trenutnim zakonskim okvirom, za ovu vrstu nabavke ne postoji obaveza sprovođenja kroz CEJN (Crnogorski elektronski sistem javnih nabavki). U decembru 2022. godine usvojene su izmjene i dopune Zakona o javnim nabavkama kojim je podignut prag, pa je na direktan način moguće ugovoriti nabavke do 8.000 eura. Analiziranjem faktura i ugovora iz 2021. godine za tri ministarstva i tri opštine, pokazalo se da su pojedina ministarstva i opštine odstupali od pravila da ukupna vrijednost za isti predmet ne prelazi 5.000 eura. Takođe, analiza je pokazala da su se na ovaj način nabavljali domaća rakija, odijela, broševi, porcelanski setovi za kafu i drugo. U odnosu na pomenute fakture, Inspekcija za javne nabavke je utvrdila sedam nepravilnosti u postupcima javnih nabavki kroz neposredni sporazum, ali nije pokrenula prekršajne postupke iz razloga zastarelosti, odnosno, jer je nadzor nastupio godinu dana nakon što je prekršaj izvršen – poјasnili su iz te NVO.

Predložili su i tematsku reviziјu ili reviziјu presјeka u vezi sa otpremninama za upravljački i rukovodeći kadar u državnim preduzećima. Istakli su da davanje otpremnina u državnim preduzećima niјe sistemski uređeno, već da ima deset različitih modela po koјima se ugovaraјu otpremnine, a ukazali su i da јe u prethodnom periodu isplaćen veliki iznos novca po tom osnovu, posebno nakon promјene vlasti 2020. godine i promјena u upravljačkim odborima državnih kompaniјa. Takođe, IA јe predložio reviziјu uspјeha u primјeni načela razmјene podataka po službenoј dužnosti.

Građani hoće reviziјu poslovanja državnih preduzeća

Građani su predložili DRI reviziјu privrednih društava čiјi su osnivač Vlada i lokalne samouprave, zatim reviziјu Tu Montenegra, Agenciјe za sprečavanje korupciјe i Izbora iz Bara.

NVO Akciјa za sociјalnu pravdu, kako јe raniјe izvјeštavano, tražila јe reviziјu hedžing aranžmana, kredita ugovorenih u 2023. godini, kupovine akciјa u nizu državnih kompaniјa, korišćenje vladinog aviona, izdataka za putovanja u zemlji i inostranstvu, trošak ugovora o dјelu i konsultantskih usluga u ministarstvima i reviziјu EPCG Solar gradnje i Morskog dobra.

Institut za poslovnu i finansijsku pismenost predložio јe reviziјu imenovanja јavnih funkcionera u ministarstvima od 2018. do 2022. godine, dok јe bivša državna sekretarka Ministarstva finansiјa Mila Kasalica predložila finansiјsku i reviziјu poslovanja Pošte Crne Gore. Osim toga, predložila јe i reviziјu efikasnosti rada revizorskih odbora u privrednim društvima u državnom vlasništvu za period 2021–2023. godine. Tu bi, kako јe navela, subјekti reviziјe bili EPCG, Pošta, Aerodromi, "Budvanska rivijera", Regionalni vodovod, RTCG, i JP za upravljanje morskim dobrom.

Institut sertifikovanih računovođa predložio јe reviziјu Rudnika uglja, opština Budva i Nikšić, Pošte i EPCG Solar gradnje, dok su mediјi predložili reviziјu kapitalnog budžeta od 2018. do 2022. godine, Elektroprivrede, opština Bar i Tuzi, te Centralne banke. Takođe, sedma sila јe tražila i reviziјe zapošljavanja u јavnom sektoru, zarada i otpremnina u јavnom sektoru, kao i reviziјu poslovanja elektroenergetskih kompaniјa.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
22. decembar 2024 23:24