У оквиру Дигиталног самите земаља Западног Балкана, као пратећи догађај организован је програм за ИТ старт-апове из региона, који се спроводи уз подршку Европске комисије и реализује у сарадњи са шест комора, чланица Коморског инвестиционог форума. Сесију о значају стартапова у процесу иновација, отворила је Нина Дракић, в.д. предсједнице Привредне коморе Црне Горе.
Дракић је казала да овај форум западнобалканске шесторке (КИФ ЗБ6), представља заједничку иницијативу привредних комора Црне Горе, Србије, Босне и Херцеговине, Албаније, Косова и Сјеверне Македоније, којом је 2017. године успостављена платформа са циљем да се артикулише глас пословних заједница Западног Балкана, олакшају међусобни контакти и промовише регион као јединствена инвестициона дестинација.
Она је подсјетила да је Дигитални самит земаља Западног Балкана, проистекао, као и Коморски инвестициони форум, на маргинама Берлинског процеса, са мисијом промовисања циљева из Дигиталне агенде Европе и Дигиталне агенде Западног Балкана.
- Синергија доносиоца политика и привредне заједнице једина је формула која доноси унапрјеђење пословног амбијента, просперитет и добробит цијелом друштву - казала је Дракић, и додала да препознајући значај старт упова као носилаца иновативног, новог погонског горива за привреду, а самим тим и друштво, све се више активности усмјерава на изградњу капацитета за ову заједницу.
Дракић је истакла да је агенда овог Дигиталног самита осмишљена у циљу да задовољи што је могуће више аспеката.
- Окупили смо 30 стартапова региона да кроз панеле и радионице, али и кроз дужење, представите своје идеје, размјените искуства, сазнате нешто ново, проширите мрежу контаката, те договорите евентуалну сарадњу – казала је Дракић у обраћању учесницима.
Како наводи, старт уп екосистем чине људи, сами стартапови и различите организације (као што су акцелератори, финансијске институције, универзитети, корпорације и релевантне државне институције) које у међусобној интеракцији делују као систем.
Дракић је поручила да је задатак свих друштвених актера подстицање иновативног екосистема, у којем је омогућено младим људима развијају своје идеје кроз стартап, како би били конкурентни на свјетском тржишту.