Инспекција рада има посебну улогу у спровођењу пројекта „Европа сад“, којим је предвиђено да ће послодавац за онолики износ дажбина на терет запосленог, који буде умањен, за толико повећати нето зараде запосленог.
-Непоступање послодавца, имало би за последицу управни поступак од стране Инспекције рада којим би се истом послодавцу указало на обавезу поступања по одредбама колективног уговора, односно за непоступање, било би донијето рјешење о отклањању неправилности. Уколико послодавац не би извршио своју обавезу по рјешењу, инспекцији је на располагању принудна мјера у виду новчане казне. Изрицање новчаних казни (од 500-5000 еура) било би вршено све док такав послодавац не би поступио по рјешењу, а новчани износ би се сваки пут повећавао усљед непоступања(сходно Закону о инспекцијском надзору), односно испунио своју обавезу у складу са чланом 33 Општег колективног уговора-наводе из Инспекције у саопштењу.
Додају: "Надлежност инспекције у односу на послодавца и горе наведену обавезу произилази из обевезе да врши контролу над примјеном Закона о раду, Општег колективног уговора, Гранског колективног уговора односно одредби појединачног колективног уговора".
-Велики је проблем што наши запослени и даље у великој мјери пријаве послодавца тек кад им истекне ангажман, тј. кад више нема основа за поступање Инспекције рада. Стога позивамо све грађане који мисле да су им права из рада закинута, да макар анонимно поднесу иницајативу како бисмо правовремено отклонили неправилност и утицали да послодавац прописно формализује тај радни однос. Број телефона бесплатног кол центра је 080555555- поручује служба Управе за инспекцијске послове.