Takođe, zabrane koje su predviđene nacrtom zakona u članovima 17, 18 i 19 u suprotnosti su sa Ustavom Crne Gore, Zakonom o medijima, Zakonom o audio-vizuelnim medijskim uslugama i poveljom o osnovnim pravima Evropske unije.
To je predočeno u primjedbama koje je firma Jumedia mont, u okviru koje su dnevni list "Dan", portal "Dan" i "Radio "D", dostavila Ministarstvu finansija, a sa kojima su saglasni i ostali komercijalni mediji. Direktor Jumedia monta Mladen Milutinović naveo je u primjedbama da Nacrt zakona o igrama na sreću u članovima 16, 17, 18 i 19 reguliše oglašavanje igara na sreću, te da je članom 16 određena zabrana objavljivanja oglasa i reklama kojima se promoviše priređivanje igara na sreću u radijskim i televizijskim emisijama za djecu i mlade, kao i u štampanom materijalu namijenjenom djeci i mladima.
– U cilju zaštite naznačene populacije, ovaj član u potpunosti ima svoje uporište. Međutim, zabrane koje su predviđene članovima 17, 18 i 19 u suprotnosti su sa Ustavom Crne Gore, Zakonom o medijima, Zakonom o audio-vizuelnim medijskim uslugama i Poveljom o osnovnim pravima EU – ukazao je Milutinović.
Istakao je da je spornim članovima nacrta određena mogućnost oglašavanja igara na sreću na televizijama u određenom vremenskom periodu, tokom prenosa sportskih događaja, dok je predviđena apsolutna zabrana oglašavanja na internet portalima i internet pretragama, kao i na radio-stanicama i u štampanim medijima.
– Na ovaj način u potpunosti se diskriminišu komercijalne televizijske i radio stanice, a posebno su pogođeni štampani mediji. Zaštita ciljne grupe ne može se ostvariti na predloženi način jer bi tokom prenosa sportskih događaja, koji su izuzetno praćeni, bile emitovane reklame priređivača, a samim tim i bile lako dostupne svim uzrastima. To apsolutno nije slučaj sa portalima, radio-stanicama i štampanim medijima, koji ionako gube trku i svoje mjesto u današnjem svijetu medija. Isto tako, sportski događaji su skoro pa ekskluzivitet Javnog servisa, čime je on automatski u prednosti za prihodovanje od oglašavanja priređivača. Postavlja se i pitanje koliko sportskih internet portala postoji koji bi po ovakvoj fomulaciji mogli oglašavati igre na sreću. Takođe, smatramo da komercijalnim radio-stanicama mora biti omogućeno oglašavanje ove vrste, bez obzira na vrstu programa koje emituju (naravno, poštujući odredbu iz člana 16 da to ne bude u emisijama za djecu: mlade). Ovakve formulacije spornih članova predstavljaju direktno ograničavanje slobode poslovanja i udarac za sve medije. Ni Zakon o medijima (u članu 51) ni Zakon o audio-vizuelnim medijskim uslugama (član 68) ne predviđaju ovu vrstu zabrane oglašavanja, a predstavljaju rezultat višegodišnjeg rada stručne javnosti, te bi bilo nelogično da ovu oblast uređuje Zakon o igrama na sreću – ocijenio je Milutinović.
Zaključio je da je jasna intencija radne grupe da se zaštite određene kategorije lica i da se uđe u borbu sa problemom zavisnosti od kockanja i dostupnosti igara na sreću maloljetnicima, ali da ovako radikalno utvrđena zabrana može biti osnov za pojavu i rast sive zone, kako kod priređivača, tako i kod nelegalnih i neregistrovanih medija.
– Shodno svemu navedenom, tražimo brisanje spornih članova iz Nacrta zakona – poručio je Milutinović.