У Црној Гори би до краја наредне године требало да буде пуштена у комерцијални рад 5Г технологија, а до тада је неопходно додатно радити како би се обезбиједила њена пуна примјена, саопштено је на панел дискусији Црногорског Телекома. Директор Сектора за дигиталну трансформацију у Црногорском Телекому, Душан Бановић, подсјетио је да је та компанија прва у Црној Гори успјешно тестирала 5Г мрежу у такозваним "реалним условима" у Бијелом Пољу и Беранама.
- Кренули смо и циљ нам је да едукујемо јавност са што више конкретних примјера, како би отклонили све недоумице које имају грађани. Циљ нам је и да представимо све бенефите и добре ствари за друштво, које ће 5Г донијети, као и да укажемо да је потребно додатно радити на свим нивоима да би се обезбиједила пуна примјена 5Г технологије у наредних пет, десети или 15 година- рекао је Душан Бановић.
Он је на панел дискусију под називом 5Г у Црној Гори: зашто су милисекунде важне?, када је ријеч о забринутости дијела јавности за здравље и животну средину, казао да не постоји ниједна научна студија која наводи да може постојати негативан утицај 5Г технологије, уколико се она примјењује по јасно дефинисаним параметрима.
Директор Агенције за електронске комуникације и поштанску дјелатност (ЕКИП), Дарко Гргуровић, саопштио је да ће прави услови за спровођење аукције пионирских опсега за имплементацију 5Г технологије бити створени у другој половини наредне године, преноси ПР Центар.
- Све је усмјерено ка циљу да се 5Г технологија у Црној Гори у комерцијални рад пусти до краја наредне године. Најважнијим бенефитом сматрам архитектуру и техничке могућности 5Г мрежа, односно развој 5Г услуга које треба да донесу бенефите и добробит читавом друштву, ако их добро употријебимо и искористимо- објаснио је Гргуровић.
Он сматра да је најбоље рјешење за смањење страха, када је у питању могући лош утицај на здравље и животну средину, да постоји стална, јасна комуникација са јавношћу, заснована искључиво на научним чињеницама.
- Гранични опсези су постављени и ако се поштују упутства они скоро никада не могу да буду прекорачени. У стандардима за 5Г технологију постоји много механизама заштите и гледајући са тог апсекта, то је најсигурнија мрежа до сада- рекао је Гргуровић.
Државна секретарка у Министарству јавне управе, дигиталног друштва и медија, Марина Бановић, подсјетила је да је у току израда Стратегије дигиталне трансформације од наредне до 2026. године. Она сматра да је јако важно да та Стратегија и други документи буду власништво оних који их користе.
- У том смислу смо формирали радне тимове у којима се налазе представници свих релевантних актера у друштву. Двије трећине Стратегије су завршене и одређени су стратешки циљеви- рекла је Марина Бановић.
У Црној Гори, како је навела, постоји значајан недостатак стручњака који су потребни ИЦТ индустрији, а процјена је да фали 500 стручњака у тој области.
- Свјесни смо изазова. Један по један се морају рјешавати и полако ићи у израду електронских услуга, чија сама израда није толико комплексна, када се стекну предуслови. Надам се да ћемо на крају имати добре резултате- казала је Марина Бановић.
Директор Сектора технике и информационих технологија у Хрватском Телекому, Борис Дрило, казао је да је након годину примјене, са 5Г сигналом у тој држави покривено два милиона становника.
- Постепено смо ширили покривање, а прво смо почели од највећих хрватских градова. По питању 5Г технологије потребно је заузети реалистичан приступ. 5Г неће ријешити све проблеме човјечанства, али са том технологијом треба почети и радити. Све супер ствари о којима се прича у оквиру 5Г неће доћи преко ноћи и постојаће одређени број корака да дођемо до зреле фазе 5Г-а- поручио је Дрило.
Он је казао да је један од већих изазова улагање, јер увођење 5Г мрежа није јефтино, већ врло финансијски захтјевно.
- Јако је важно створити подстицајно окружење да се 5Г имплементира. Важно је да у томе максимално учествују држава и регулатор, а са стране оператора је важно да се проба дјеловати у смјеру развоја екосистема- закључио је Дрило.