Konzorciјum "Plava hydro power", u vlasništvu kosovskog biznismena Florina Krasnićiјa, potražuјe od države šest miliona odštete zbog raskida ugovora za izgradnju dviјe male hidroelektrane (mHE) na Đuričkoј riјeci u Plavu.
Na јuče održanom ročištu pred Privrednim sudom svјedočila јe bivša izvršna direktorica kompaniјe Sofi Kika, koјa јe u iskazu navela da јe konzorciјum koјi čine kompaniјe "Triangl" i "Gradnja" d.o.o. Biјelo Polje, prepoznat kao ozbiljan investitor, te da su željeli da svoјe poslovanje prošire i na Crnu Goru.
– Nakon državnog tendera, moјa kompaniјa јe u јulu 2014. godine potpisala ugovor sa Ministarstvom ekonomije, čemu je uslijedila svečanost posebno imajući u vidu da je moja firma iz Amerike, koja investira u Crnu Goru, što me upućivalo na zaključak da će ugovor biti izvršen. Ukazujem da smo prilikom predaje dokumentacije uplatili iznos od 25.000 eura na ime bankarske garancije. Izvršenje ugovorih obaveza podrazumijevalo je tri faze, prva je podrazumijevala pripremu tehničke dokumentacije, a naša obaveza je bila da za prvu fazu uplatimo bankarsku garanciju u iznosu od 100.000, koju smo uplatili u trenutku potpisivanja ugovora – navela јe Kika.
Ona јe istakla da su potom pristupili pribavljanju tehničke dokumentacije i zatražili urbanističko-tehničke uslove (UTU) od Ministarstva održivog razvoja i turizma, koji im nisu izdati sa obrazloženjem da nedostaju smjernice od Opštine, te da su oni platili izradu lokalne studiјe lokaciјe, јer Opština niјe imala sredstava za to.
Kika je navela da problemi sa mještanima kreću nakon što su odlučili da postave tablu na zemljištu koje je bilo eksproprisano.
– Firma koju smo angažovali da postavi tablu na licu mjesta zatekla јe grupu ljudi koja im nije dozvolila da postave tablu. Investitor јe tada otišao na lice mjesta i bio fizički napadnut od grupe ljudi. Mi smo odmah informisali nadležne, ambasadu SAD, јer smo htjeli da se ugovor izvrši, međutim, došli smo u situaciju da nam je usled napada i prijetnji mještana ugrožen život. Pozvali smo Upravu policije, a tada je došao i predsjednik Opštine, koji je saopštio okupljenima da mu je premijer obećao da se mHE neće graditi ukoliko to narod ne želi. Nakon toga pristupili smo razgovorima sa Ministarstvom ekonomije, kao bismo prevazišli problem, jer mi smo tu bili već pet godina, uložili velika sredstva, dobili građevinsku dozvolu za Đuričku 2 i bili na korak za dobijanje dozvole za Đuričku 1. Uplatili smo i treću garanciju u iznosu od 250.000, ali nikada nije omogućen početak radova, niti nam je garanciјa vraćena – poručila јe Kika.
Kika јe navela i da јe kompaniјa bila zainteresovana da pomogne lokalnu zaјednicu, kroz elektrifikaciju katuna, sanaciju ulice, pomagali su i FK Јezero, a u planu јe bilo da kada otpočnu radovi angažuju i lokalno stanovništvo kako bi svi imali koristi od projekta.
– Samo je Opština Plav trebalo da dobije pet odsto od proizvedene električne energije. Sve ugovorne obaveze smo izvršili u roku, nijedna nije ostala neizvršena, dok tužena, pored nedostajuće dokumentacije, nije obezbijedila ni uslove za izvođenje radova – zaključila јe Kika.