Акционарско друштво Лутрија Црне Горе у прошлој години је пословало са око 407 хиљада еура губитка, што се може видјети у посљедњем извјештају независног ревизора пословања те компаније за 2020. годину, у који је "Дан" имао увид. Ради се о фирми која је у већинском власништву бизнисмена Саве Грбовића. Лутрија Црне Горе је током прошле године смањила и сталну имовину у односу на 2019. годину за 415.601 еуро. Иако су лоше пословали и остали без дијела имовине, уредно су исплаћиване зараде запосленима.
У ревизорском извјештају поменути су и проблеми који отежавају пословање.
– И поред ванредне ситуације изазване пандемијом вируса корона, приређивањем игара на срећу у угоститељским објектима под условима прописаним правилником о измјенама и допунама правилника о просторним и техничким условима за приређивање кладионичарских игара од 29. јула 2016. године настао је метеж и хаос у области игара на срећу – наводи се у извјештају. Додаје се да је у циљу увођења реда на тржишту игара на срећу, заштите играча и сузбијања нелојалне конкуренције, НВО УПИС, чији је један од оснивача Лутрија Црне Горе, више пута различитим поднесцима ургирао код надлежног Министарства финансија/Управе за игре на срећу (сада Управе прихода и царина) у смислу појачаног надзора приређивања игара на срећу.
Истичу да је Уставни суд 24. фебруара 2017. године донио одлуку којом се укида приређивање игара на срећу у угоститељским објектима.
– Међутим, приређивање игара на срећу на реквизитима кладоматима (терминалима) у угоститељским објектима дозвољено је још 2012. године доношењем спорног правилника, те да је период од пуних пет година од доношења истог до објављивања одлуке Уставног суда истакао велики период да одређени приређивачи стекну енормне приходе од незаконитог обављања ове дјелатности. Такође, такав тренд је настављен и након одлуке Уставног суда – пише у извјештају ревизора. Наводи се да такво поступање надлежних органа указује на сумњу код легалних приређивача да се одређени приређивачи привилегују, те да без сумње могу илегално да приређују игре на срећу мимо свих законских прописа.
– Свака радња пословних субјеката заснована на поштеној тржишној утакмици којом се крше кодекси пословног морала противна је добрим пословним обичајима и таквом конкуренцијом се наноси штета осталим приређивачима, као и јавном интересу. Ипак, имајући у виду све наведене факторе који су узроковали да Лутрија Црне Горе а.д. Подгорица послује са негативним резултатом, ово друштво је извршило све обавезе према запосленима у смислу зарада у складу са Законом о раду и општем колективном уговору те исплатило све порезе и доприносе надлежном органу државе – наведено је у извјештају.