
On je, nakon sjednice Vlade, koja je danas usvojila informaciju o tekućoj nelikvidnosti Crnogorske plovidbe, kazao da je predlog da se potpiše ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji između Crnogorske i Barske plovidbe, prenosi MINA BIZNIS.
- Riječ je o dvostrano obavezujućem ugovoru. Suština je da bi Barska plovidba uzela u zakup ta dva broda Crnogorske providbe po tržišnim uslovima. Zauzvrat bi Barska plovidba uplatila avans od milion EUR, a oni bi dogovorili tranše i koliki su to iznosi narednih mjeseci. Tako ćemo spasiti Crnogorsku plovidbu od stečaja - naveo je Radulović na konferenciji za novinare.
On je kazao da će sazvati vanrednu Skupštinu akcionara prema zaključku Vlade, o čemu će se odlučivati za nekih 30 dana.
Radulović je podsjetio da je stanje u Crnogorskoj plovidbi jako loše već duže vrijeme i da imaju dug prema državi koji iznosi 36,2 miliona EUR.
- Imamo i akutniji problem, a to je dug prema banci od 400 hiljada EUR. On je dospio na naplatu u januaru. Oni nijesu uspjeli do danas da pokriju taj dug i banka je spremna da izvršni prinudnu naplatu - kazao je Radulović.
On je naveo da bi to značilo blokada računa, potencijalno zarobljavanje dva broda Crnogorske plovidbe u nekim lukama svijeta. Takođe, plate ne mogu da se isplate, otišli bi u stečaj potencijalno i brodovi, koji vrijede 30 miliona EUR, ušli bi u stečajnu masu.
- Zadnje rate su otplaćene u januaru. Bilo bi šteta da nakon što smo ih otplatili odu u stečajnu masu - dodao je Radulović.
Premijer Milojko Spajić je kazao da je Vlada, kao što je to bio slučaj sa Institutom „Simo Milošević“, dobila još jedan „vruć krompir“ u nasljeđe iz prethodnog perioda.
- Crnogorska plovidba ovim potezom dobija novu šansu. Ministarstvo će se baviti budućnošću i Crnogorske i Barske plovidbe u narednom periodu i očekujemo finalno rješenje do kraja ove godine, kada ćemo, ubijeđen sam, imati jednu garanciju za budućnosti tih kompanija - kazao je Spajić.
On je naglasio da se ne smije dozvoliti da se tradicija pomorstva ugasi.
- Zaštitili smo radna mjesta i naši građani će nastaviti da rade u ovim kompanijama nesmetano - kazao je Spajić.
On je podsjetio da su istu situaciju imali sa Institutom Igalo - prvo su morali da riješe problem likvidnosti, a kasnije su, Planom restrukturiranja, dobili jedno održivo rješenje koje su svi podržali.
- Očekujemo istovjetan slijed događaja i ovog puta. Prvo rješavamo te akutne probleme, da se kompanija ne bi ugasila u ovih mjesec, a onda ulazimo u period kada treba da nađemo strateško rješenje za budućnost pomorstva u Crnoj Gori, koje ćemo zaštititi kao država - poručio je Spajić.
On je rekao da su pronašli rješenje koje je u skladu sa zakonima Crne Gore i koje može brzo da se realizuje.
- Tako da ćemo stići na vrijeme da uradimo sve korake da bismo spasili Crnogorsku plovidbu do kraja - naveo je Spajić.
Коментари (0)
Оставите свој коментар