
On je to naveo u odgovoru na poslaničko pitanje Bogdana Božovića (SNP). Božović je podsjetio da je preduzeće Impregnacija a.d. Kolašin uvedeno u stečaj zbog duga od 2.500 eura prema preduzeću iz Valjeva, a kupoprodajni ugovor je predviđao da se u roku od tri godine izvrši prekvalifikacija ili da se isplate otpremnine radnicima. Međutim, ne samo da nisu dobili novac od otpremnina, već su i sredstva koja su izdvajana za stambeni fond nepovratno izgubljena.
– Mnogi od radnika nemaju riješeno stambeno pitanje i samim tim smatram da su nadležne institucije dužne da aktuelizuju ovaj slučaj i da učine sve što je u njihovoj moći da pomognu radnicima – istakao je Božović, koji je pitao Jokovića da li Vlada planira da preduzme konkretne aktivnosti kako bi obeštetila bivše radnike Impregnacije.
Ministar poljoprivrede je u odgovoru na poslaničko pitanje ukazao da problemi radnika nisu u nadležnosti Ministarstva poljoprivrede, ali da je, s obzirom na iskazanu sumnju na zloupotrebe prilikom kupovine državnog preduzeća i prodaje imovine, te postupanja prema bivšim radnicima, zaključeno da je potrebno ispitati navedeni slučaj po pitanju postojanja elemenata korupcije na visokom nivou.
– S tim u vezi, predloženo je da se dokumentacija dostavljena od strane bivših radnika dostavi na dalju nadležnost Nacionalnom savjetu za borbu protiv korupcije na visokom nivou, što je i učinjeno. Prilikom donošenja odluke posebno je uzeta u obzir činjenica da je ovakvim postupanjem višestruko oštećena država i da postoji sumnja na nezakonite i koruptivne radnje visokih funkcionera. Takođe, bivši radnici ovih privrednih društava obratili su se ovom ministarstvu zahtjevom za ostvarivanje prava na dionice i otpremnine kod privrednog društva Impregnacija drveta a.d. Kolašin u stečaju, koja se dogodila 2007. godine, u skladu sa ovlašćenjima i mogućnostima predviđenim zakonom – naveo je Joković u odgovoru na pitanje poslanika Božovića.
Impregnacija drveta, bivše državno preduzeće, otišlo je u stečaj u februaru 2007. godine. Tada su svi radnici ostali bez posla, a tom prilikom su sve obaveze prema njima izmirene, osim otpremnine, koja im, kako su naveli, nije isplaćena. Impregnacija drveta prodata je 31.7.2007. godine preduzeću "Vektra Montenegro" Podgorica za 2.835.000 eura, koje je prilikom kupovine preduzeća prihvatilo investicioni i socijalni program (o čemu postoji sačinjen zapisnik), koji nije realizovan.
Tokom 2008. godine osnovano je preduzeće "Vektra Nord", koje je osnovao isti vlasnik, Dragan Brković, a nastavlja da posluje sa imovinom "Vektre Montenegro", koju uzima u zakup. Bivši radnici Impregnacije drveta zasnivaju radni odnos u "Vektri Nord", koja radi u kontinuitetu do 2010. godine, od kada počinje neredovno isplaćivanje zarada i doprinosa, odnosno isplata u potpunosti prestaje. Tokom 2013. godine, i pored obećanja vlasnika da će nastale obaveze prema radnicima biti izmirene, poslodavac ne ispunjava svoje obaveze, pa radnici svoja prava traže sudskim putem kod Osnovnog suda u Kolašinu. Potraživanja zaposlenih u tom periodu odnosila su se na 24 zarade i pripadajuće doprinose. Sud je donio presudu u korist radnika 2016. godine, ali javni izvršitelj nije mogao izvršiti naplatu potraživanja radnika zbog blokade žiro-računa.
Stečaj u "Vektri Nord" otvoren je 2018. godine, kada su bivši radnici prijavili svoja potraživanja. Stečaj je zaključen 2019. godine rješenjem Privrednog suda Crne Gore, u kojem je, između ostalog, konstatovano da stečajni dužnik nema imovine za formiranje stečajne mase.
Imovina bivše Impregnacije drveta, koju je privatizovala "Vektra Montenegro", prodata je privrednom društvu "Keker" iz Kolašina, iako, prema navodima radnika, prethodno nije prevedena na "Vektru Montenegro" punih 15 godina. Bivši radnici smatraju da je takvom prodajom izbjegnuta naplata potraživanja radnika, zbog čega je iskazana sumnja u zakonitu prodaju imovine 2018. godine od strane Dragana Brkovića. Radnici su posebno ukazali na to da je najveći dio proizvodne opreme Impregnacije drveta izrezan i prodat Željezari Nikšić i da se nastavlja sa krčmljenjem imovine.
– U konačnom, bivši zaposleni traže da im se pomogne kako bi im porezi i doprinosi bili uplaćeni i da im se na taj način poveže radni staž, kao i da im se omogući naplata potraživanja na ime neisplaćenih zarada od "Vektre Nord".
U konkretnom slučaju zaključeno je da bivši radnici navedenih preduzeća imaju potraživanja prema privatnoj firmi "Vektra Nord", te probleme sa vlasnikom privatnih preduzeća koji je kupio državno preduzeće i nije ispoštovao ugovornu obavezu, već je osnivanjem drugog preduzeća izbjegao izvršavanje obaveza iz ugovora, kao i da je nastavio sa prodajom imovine državnog preduzeća iako nije nikada postala vlasništvo njegove firme – navedeno je u odgovoru Jokovića.
Коментари (0)
Оставите свој коментар