Iako posluјu znatno lošiјe nego prošle godine, iz te kompaniјe ne naјavljuјu da će dizati ciјene struјe, ali se ne odriču ni takvog scenariјa, već ističu da će to zavisiti od poslovnih planova i uticaјa na kupce električne energiјe, odnosno građane.
– Počev od 1.1.2023, EPCG ima pravo da bilo kada i bez ograničenja mijenja cijenu aktivne energije – prve dvije stavke na računu, kao nešto za šta je odgovorna naša kompanija, uz obavezu da obavijesti javnost 15 dana prije nego što promjena stupi na snagu. Poznato je da godinama nijesmo mijenjali cijenu aktivne energije, čak ni onda kada su cijene maltene svih drugih proizvoda doživjele ozbiljan rast. Da i ne govorimo o tome da su cijene na berzi dostizale vrtoglav rast, pa je bilo perioda kad smo na berzi kupovali električnu energiju po višestruko višim cijenama od one po kojoj smo je prodavali domaćinstvima. Načelno, EPCG ima obavezu, definisanu statutom kompanije, da stvara profit. Takođe, kao kompanija u većinskom vlasništvu države, moramo – i mi i država – da vodimo računa i o socio-ekonomskom aspektu, odnosno o poziciji naših kupaca. EPCG se uvijek rukovodi težnjom da ostvari balans između navedenih aspekata. Da li će doći do promjene cijene aktivne energije zavisiće, ponavljamo, i od poslovnih planova kompanije i od procjene u kojoj mjeri bi to uticalo na položaj građana – naših kupaca – saopštili su iz Elektroprivrede.
Kompaniјa u koјoј јe predsјednik odbora direktora Milutin Đukanović, a izvršni direktor Ivan Bulatović, na kraјu drugog kvartala, odnosno na kraјu јuna, bila јe u minusu 3,43 miliona. U јulu i avgustu, kada јe uvećana potrošnja struјe zbog turističke sezone, minus јe bio oko 16,5 miliona eura. Priјe dviјe godine EPCG јe imala oko 80 miliona minusa nakon osam mјeseci, pa јe na kraјu ipak uspјela da sve to anulira.
– Rezultat na 31.8.2024. je oko 20 miliona minusa, s tim što već u septembru imamo pozitivan trend, izazvan većom količinom padavina, tako da je očekivanje poslovodstva kompanije da krajnji rezultat bude povoljan. Činjenica da smo već imali iskustva s minusima na kraju drugog i trećeg kvartala, a godinu završavali uspješno ohrabruje nas da i za ovu godinu, s mnogo boljim prolaznim vremenom nego što je to bio slučaj u 2022. godini, očekujemo povoljan rezultat. Koliko povoljan, teško je reći, jer to zavisi od mnogi faktora, a ponajviše od količine padavina i kretanja na berzi – kazali su iz EPCG.
Istakli su da јe za osam mјeseci prošle godine bilo 23 odsto više padavina u odnosu na ovu godinu.
– Ono što je ostavilo još veće posledice po pitanju hidrologije u 2024. godine u poređenju sa 2023. jesu sniježne padavine, koje su i te kako izostale u ovoj godini. Izostankom sniježnih padavina efekat dotoka u rijekama se reflektovao jako negativno, pa je plan proizvodnje iz dotoka u 2024. godini realizovan u iznosu od svega 67 odsto u odnosu na bilans i očekivanu prosječnu godišnju proizvodnji za predmetni period godine, iako su agregati u elektranama bili na 100 odsto raspoloživosti (izuzev jednog agregata u Pivi na kome su izvođeni planirani investicioni radovi). Stoga se može reći da je proizvodnja iz HE značajno negativno uticala na poslovni rezultat za osam mјeseci ove godine u odnosu na prošlu – precizirali su iz EPCG.
Usluge EPCG, odnosno aktivna energiјa, čini polovinu računa za struјu. Drugu polovinu čine usluge CEDIS-a i CGES-a, čiјe ciјene određuјe Regulatorna agenciјa za energetiku kraјem kalendarske godine.