
Razvoj savremenog sistema grijanja bez uglja u Pljevljima je moguć i ekonomski je isplativ, pokazuje nova stručna studija koju je za potrebe CEE Bankwatch Network izradila nezavisna kuća Plan Energi iz Danske.
Iz nevladine organizacije Eko-tim je saopšteno da se trenutno grijanje u Opštini Pljevlja zasniva na upotrebi drveta i uglja, oslanjajući se na individualna ložišta, nekoliko mikro mreža, te zastarjele peći sa lošim sistemima za filtriranje.
- Ovakav sistem grijanja doprinosi veoma visokom nivou zagađenja u području i šire, pri čemu se samo za 2018. godinu procijenjuje da je upravo zagađenje vazduha u Crnoj Gori uzrokovalo 680 preuranjenih smrti- navodi se u saopštenju.
Oni su podsjetili da je crnogorska Vlada, uprkos činjenici da elektrana na ugalj u Pljevljima ostvaruje nelegalan operativni rad već gotovo godinu, najavila datum postepenog ukidanja uglja tek 2035. godine.
- Pored spomenutih kontradiktornosti, vlasti se i dalje oslanjaju na starije postojeće planove za obnovu elektrane na ugalj u Pljevljima i izgradnju daljinskog grijanja priključenog na ovo postrojenje- kazali su iz Eko-tima.
Analiza koju je naručila CEE Bankvatch Netvork i koju su sproveli stručnjaci Plan Energi, nezavisne konsultantske kuće koja nudi savjete o energetskom planiranju, pokazuje da su uz dodatnu podršku Vlade i Opštine moguća bolja rješenja za budućnost grijanja u Pljevljima.
- Nakon što su razmotrili nekoliko scenarija, stručnjaci su zaključili da bi optimalno rješenje uključivalo proširenje postojećih mikromreža i povezivanje u jedan sistem daljinskog grijanja u zoni šireg centra grada- dodaje se u saopštenju.
Predloženi sistem uključuje zamjenu postojećih tehnologija na ugalj i razvoj toplotne proizvodnje iz obnovljivih izvora, instalacijom solarnih kolektora u kombinaciji sa sezonskim skladištenjem i toplotnih pumpi vazduh-voda.