Посланик Социјалдемокарата (СД), Борис Мугоша, оцијенио је да је потребна фазна реализација одређених добрих рјешења у пројекту Европа сад, као и да би износ повећања зарада и пензија и проценат смањења фискалног оптерећења рада требало дефинисати након свеобухватних анализа.
- Циљеви плана као што су повећање минималне и просјечне зараде, повећање пензија, увођење неопорезивог дијела зараде, смањење фискалног оптерећења рада и прелазак на прогресивни систем опорезивања, су нешто што је записано у нашим програмским документима и што ми наравно подржавамо - казао је Мугоша агенцији Мина-бусинесс.
Према његовим рјечима, износ наведених повећања, као и проценат наведеног смањења мора бити дефинисан након озбиљних и свеобухватних анализа, како би се осигурала одрживост таквих рјешења.
- Зато смо ми, још раније ове године, водећи рачуна о реалној снази и (не)ликвидности црногорске привреде, у Скупштини предложили да се минимална зарада повећа на минимум 300 ЕУР од 1. јануара наредне године, како би се сагледали ефекти те мјере и онда током године наставило са даљим повећањем - подсјетио је Мугоша.
Они су предложили и да се смање фискална оптерећења на рад и уведе неопорезиви дио зарада, али је сва та рјешења, како је рекао, власт одбила.
- Заиста је неопходно креирати мјере и динамику њихове реализације на начин који је одржив и који ће истински поправити незавидан стандард значајној броја грађана. Посљедице исхитрених одлука могу бити повећање незапослености и сиве економије, инфлација и нова задужења, а све то би опет пало на терет грађана - упозорио је Мугоша.
Он је на питање да ли ће подржати Маршалов план министра финансија и социјалног старања Милојка Спајића, одговорио да треба бити реалан и поштен према грађанима.
- Трудим се да имам такав приступ у политици. Нема или не би требало да има мјеста популизму кад је у питању оправдано незадовољство грађана који имају ниска примања, односно када су у питању њихова реална очекивања. Управо због тога сам, свјестан потенцијалних реакција грађанки и грађана, више пута говорио и говорим да је потребна фазна реализација одређених добрих рјешења у пројекту Европа сад - казао је Мугоша.
Он је подсјетио и да је Међународни монетарни фонд (ММФ) указао на потребу фазне реализације наведеног пројекта, због свих ризика које носи.
Мугоша је саопштио да се често, у у цијелој овој причи пуној питких обећања, заборавља на реалност, а то је да је на крају октобра 10,6 хиљада више незапослених у односу на исти период прошле године, док је стопа незапослености скоро 24 одсто.
Према његовим рјечима, заборавља се и да је број блокираних фирми и предузетника већи за 400, а износ блокираног дуга за око 150 милиона ЕУР.
- Заборавља се и да је цијена горива порасла преко 30 центи по литру, односно 30 одсто у последњих годину, док су цијене намирница 30 до 40 одсто веће, а у неким слуцајевима и до 75 одсто - закључио је Мугоша.