- Naime, Crna Gora je u obavezi da redukuje nivo emisija gasova sa efektom staklene bašte za 55 odsto u odnosu na referentnu 1990. godinu. Izmjereni nivo emisija na kraju 2022. godine je iznosio 3.307 kt CO2e, a definisani cilj do 2030.godine podrazumijeva potrebu za redukcijom od približno 887 kt CO2e (oko 27 odsto). Cilj je teško dostižan i podrazumijevao bi radikalne poteze, poput značajnog smanjenja broja radnih sati Termoelektrane Pljevlja, zamjene konvencionalnih automobila elektromobilima u iznosu od oko 50 odsto ili djelovanjem na neenergetski sektor (poljoprivreda). Sve navedene aktivnosti bi bile izuzetno opterećujuće sa ekonomskog aspekta i sigurno bi ugrozile standard stanovništva - kazali su iz Ministarstva energetike.
Kao odgovorna Vlada, kako navodi Mujović, ne želimo eskivirati obaveze koje znače zaštitu životne sredine i borbu protiv klimatskih promjena, ali ne smijemo ugroziti ni naše građane primjenom bilo koje neodržive mjere.
- Imajući na umu da je Crna Gora jedina država u okruženju kojoj nisu uračunate tzv. “ponorne emisije”, odnosno uticaj šuma na poništenje dijela efekta proizvedenih gasova sa efektom staklene bašte, u dopisu ljubazno molim Lorkovskog da se izvrši preispitivanje naših obaveza i da se uvaži makar dio ponornih emisija. U slučaju pozitivnog odgovora bili bi u prilici da ispunimo naše obaveze na putu ka EU i sačuvamo ekonomiju i standard stanovništva - naveo je Mujović.