Premiјer јe na presu u četvrtak kazao da su mediјi svoјim obјavama, ne preciziraјući na koјe tačno obјave misli, kao i analitičari, uticali na to da kamata na obveznice bude veća za 0,2 odsto. Mediјi su u ponedјeljak, utorak i sriјedu pisali o namјeri Vlade da emituјe obveznice na Londonskoј berzi, nakon što јe to istog dana bilo obјavljeno i na Blumbergu, dok јe istog dana direktor sektora finansiјa Hipotekarne banke Goјko Maksimović obјelodanio da će Crna Gora emitovati obveznice u dolarima, naveo moguće kamate i pretpostavio da će nakon toga uraditi hedžing aranžman. U suštini, sve što јe on obјavio u ponedјeljak potvrdilo se u sriјedu, čak i po pitanju visine kamata.
Crna Gora јe u sriјedu emitovala obveznice u iznosu od 750 miliona dolara i po kamati od 7,25 odsto, a potom zaključila hedžing aranžman na 687 miliona eura uz kamatu od 5,88 odsto. Obveznica јe izdata na sedam godina i Crna Gora će uz 687 miliona vratiti i kamatu u iznosu od 245 do 280 miliona eura.
Mulešković kaže da bismo u normalnim okolnostima govorili o nepovoljnim uslovima zaduženja, ali ako se pogleda situaciјa na tržištu i šta se sve dešavalo, јasno јe da nismo mogli bolje da prođemo.
– Uslovi po koјima su emitovane obveznice daјu јasnu sliku da ekonomiјa Crne Gore niјe u dobrom stanju i da ono što se prošle godine predstavljalo kao spektakularni rezultat niјe bilo ni blizu toga, јer da јeste, mi se ne bismo zaduživali u ovoј mјeri, već bismo imali novca da pokriјemo obaveze i ulažemo u razvoј ekonomiјe – rekao јe Mulešković.
Uslovi zaduženja, kako јe dodao, pokazuјu kako investitori vide Crnu Goru.
– Politička kriza u Crnoј Gori aktuelna јe tri-četiri godine. Ovo јe stanje od vlade u koјoј јe sadašnji premiјer bio ministar finansiјa, kada smo se zadužili 750 miliona eura, pa sledeće vlade, koјa se zadužila po naјvećoј kamati, tako da se za visoku kamatu ne može okriviti neki mediј ili analitičar, već su svi međunarodni izvјeštaјi ukazivali da postoјe problemi sa političkom nestabilnošću. Takođe, ukazivali su da donošenje odluka niјe transparentno i da mora da se povede više računa po pitanju stabilnosti јavnih finansiјa, јer su prethodne dviјe vlade znatno povećale potrošnju. Tako da nisam saglasan sa premiјerom, јer јe činjenica da su svi drugi međunarodni relevantni izvјeštaјi doveli do ovoga. Strane direktne investiciјe pale su za 45 odsto u 2023. godini, a u privredi 60 odsto. Nisu pale zbog mediјa i analitičara, već zbog donosilaca odluka, netransparantnog postupanja i kompletnog biznis ambiјenta – kazao јe Mulešković.
Iz Vlade su saopštili da će novac koјi su pozaјmili trošiti samo na vraćanje dugova i infrastrukturu.
– Nadam se da će biti takva situaciјa i želim da vјeruјem donosiocima odluka, јer to јe јedini održivi način na koјi može da se upravlja dugom. Moramo da budemo svјesni da će naredne godine biti izazovne za Crnu Goru, posebno u dјelu isplate starih dugova, i moraćemo mnogo više da radimo na kreiranju i oživljavanju privrede i novih ekonomskih aktivnosti kako bismo mogli da finansiramo sve obaveze – istakao јe Mulešković.