Влада Црне Горе је на данашњој сједници усвојила три програма подршке Министарства економског развоја у складу са усвојеним Програмом рада Владе за 2022.годину, у укупном износу од 5.200.000,00 еура чији је циљ унапређење пословања микро, малих и средњих предузећа, занатлија и што већи допринос развоју прерађивачке индустрије. Осим већег интензитета подршке, једноставније процедуре за пријаву, овај пакет Програма предвиђа увећан проценат бесповратне подршке за привредне субјекте који послују у мање развијеним општинама, са акцентом на сјеверни регион.
Увиђајући потребе привреде, али и значај ових сектора за просперитетан развој црногорске економије, Министарство економског развоја је и за ову годину креирало програме подршке уз значајно већа средства, који ће унаприједити цјелокупни пословни амбијент и подстаћи даљи опоравак и развој економије. Већ почетком марта биће расписани јавни позиви за учешће у свим програмима који ће садржати основне информације, услове и начин подношења пријаве, рокове и остале релевантне информације.
Програм за унапређење конкурентности обогаћен је са двије програмске линије, а буџет за реализацију увећан је за милион еура, па ће тако кроз осам појединачних програмских линија бити опредјељено укупно 4 милиона еура. Двије нове програмске линије финансијске подршке односе се на интернационализацију микро, малих и средњих предузећа као и набавку опреме велике вриједности, како би се додатно стимулисала привредна активност и њена развојна компонента.
Остале програмске линије намијењене су почетницима у бизнису којима ће бити на располагању пакет финансијско-нефинансијске подршке, који ће, у односу на прошлогодишњу програмску линију, поред предузетничких циклуса едукације, техничке подршке у изради бизнис планова и менторинг услуге, омогућити и дио бесповратне финансијске подршке. Такође, новине у програмским линијама подразумијевају увођење додатних компоненти које су у потпуности прилагођене захтјевима привреде, а односе се и на увођење међународних стандарда, подршку дигитализацији, подстицању циркуларне економије…
Ова средства, којим ће бити подстакнуто пословање ММСП, ојачаће конкурентност и извозни потенцијал, подстаћи унапређење постојећих и развој нових услуга, а тиме омогућити отварање нових радних мјеста.
Током претходне године МЕР је радио на оживљавању занатства будући да је ову дјелатност карактерисала стагнација у односу на значај који треба да има у економији Црне Горе. Управо због тога, препознајући потребу за унапређењем институционалног и финансијског оквира креиран је Програм за развој занатства за 2022. годину уз износ подршке од 200.000 €, по принципу рефундације, а максимални износ одобрене подршке по апликанту износи 12.000 €.
Овакав приступ допринијеће повећању броја занатлија, јачању конкурентности, унапређењу пословања кроз финансијску подршку за набавку опреме и алата, али и финансијску подршку за организацију и учествовање на домаћим и међународним сајмовима, а све у циљу размјене искуства и ефикаснијег пласирања производа.
У складу са смјерницама за ревитализацију прерађивачке индустрије које су недавно усвојене на Влади, МЕР креирало је Програм за развој прерађивачке индустрије за 2022. годину. Овим Програмом предузетницима, микро, малим и средњим предузећима из сектора прерађивачке индустрије обезбиједиће се бесповратна подршка за покривање дијела трошкова за набавку производне опреме.
Програм ће тако уз износ од милион еура подстаћи развој ове индустрије и повећање броја запослених. Инвестирање у модерну технологију је приоритет од којег се не смије одступити, а подразумијева рјешавање бројних проблема у сектору прерађивачке индустрије јер ће утицати на повећање капацитета производње, оптимално искоришћавање ресурса, смањење трошкова производње, диверзификацију и развој производа и услуга са већом додатом вриједношћу уз повећање иновационих капацитета и квалитета производа.