Одбор за такси превоз у Унији послодаваца Црне Горе, који има представнике из 13 црногорских општина затражио је хитан састанак са представницима Министарства финансија и социјалног старања, Министарства економског развоја и Управе прихода и царина, како би им указали на велике проблеме и потешкоће у којима се налазе њихова привредна друштва и затражили подршку од које зависи њихов опстанак као и опстанак радних мјеста њихових запослених.
- Осим пандемије КОВИД-19 и рестриктивних мјера Владе усмјерених на сузбијање ширења вируса, значајан пад промета и неповољни економски показатељи у овој дјелатности последица су и других појава међу којима се издваја сива економија и нелојална конкуренција, а о чему су у више наврата обавјештавали и доносиоце одлука и јавност. Њихова ријешеност да у потпуности имплементирају новине из Закона о електронској фискализацији у промету производа и услуга и на тај начин дају свој допринос коначном уређивању тржишта такси превоза у Црној Гори донијела је нешто супротно – њихова позиција на тржишту је додатно погоршана имајући у виду чињеницу да је свега око 30% компанија из ове дјелатности спровело електронску фискализацију - поручили су из Одбора такси превоза.
Такође, како додају, последњих мјесеци су управо фискализоване компаније најчешће субјекти инспекцијских контрола што, осим што је парадоксално, поставља оправдано питање о ријешености и намјери надлежних органа да се овом проблематиком баве начин који доприноси општем интересу.
- Предметни проблеми у великој мјери чине упитном и њихову објективну могућност да у пракси примијене нова правила која са собом доноси план “Европа сад” - додају они.
Из наведених разлога, Одбор је затражио хитан састанак са надлежним државним органима на којима би им указали на своје захтјеве како би, како додају, им се бар у одређеној мјери надокнадила реална штета због постојања околности којима ни на који начин нијесу допринијели:
- Захтјеви су: субвенције на зараде запослених за први квартал 2022. године, које би се омогућиле само за привредне субјекте који су фискализовани у складу са Законом о електронској фискализацији у промету производа и услуга и исплата дугованих средстава по основу субвенције за набавку електронских наплатних уређаја у складу са Закључцима Владе Црне Горе - додају они.
Чланови Одбора очекују да ће надлежни органи препознати значај неопходне сарадње приватног и јавног сектора у рјешавању оваквих ситуација, као и значај да сачувамо свако привредно друштво које се према позитивним прописима односи одговорно и само кроз ту призму посматра своје будуће пословање.
- Уколико разумијевање и жеља за сарадњом изостане, њихове компаније ће бити приморане да своје интересе и интересе својих запослених заступају и бране организовањем протеста - закључују.