Snažna saradnja države i bankarskog sektora i njihova uzajamna podrška preduslovi su dugoročne fiskalne i finansijske stabilnosti, ali i dinamičnijeg ekonomskog razvoja, poručeno je sa današnjeg sastanka ministra finansija Aleksandra Damjanovića, guvernera Centralne banke Crne Gore Radoja Žugića, zamjenika predsjednika Komisije za tržište kapitala Dragana Đukića i predsjednika Udruženja banaka Crne Gore Alekse Lukića.
Radnom sastanku prisustvovali su i članovi menadžmenta banaka koje posluju u Crnoj Gori.
Ministar je istakao pozitivne makroekonomske i fiskalne pokazatelje koji iz mjeseca u mjesec ukazuju na prosječno uvećanje državnih prihoda od preko 10 odsto i ubrzan rast ekonomije.
- Ovakva situacija, uz visoku likvidnost bankarskog sektora, otvara prostor za iznalaženje modela snaženja partnerstva između banaka i Države- istakao je ministar i dodao da bi depozite trebalo adekvatnije valorizovati, tj. staviti ih u funkciju razvoja kako realnog sektora, tako i ukupne srednjoročne fiskalne održivosti i stabilnosti javnih finansija.
Govoreći o horizontu buduće potencijalne saradnje, Damjanović je saopštio da bi bilo svrsishodno razmišljati u pravcu eventualne emisije obveznica za građane, kojoj bi svakako trebalo prethoditi usaglašavanje stavova svih aktera takve transakcije (Vlade, CBCG, Komisije za tržišta kapitala i bankarskog sektora), što bi cjelokupnom procesu dalo neophodnu kredibilnost.
Žugić je istakao da je bankarski sektor visoko likvidan i solventan, te da kapital i depoziti kontinuirano rastu, uz istovremeno smanjenje nekvalitetnih kredita.
Po riječima guvernera, „banke funkcionišu u ambijentu u kojem nema sistemskih slabosti i poremećaja, što stvara pretpostavke za snažniji partnerski odnos između Države i banaka, u pravcu snaženja fiskalne održivosti, uz istovremeno očuvanje finansijske stabilnosti“.
Đukić je ukazao na veliki potencijal transfera slobodnih novčanih sredstava od vlasnika do onih koji bi ta sredstva investirali, a koji, do sada, u velikoj mjeri nijesu iskorišćeni, te istakao da je neophodno snaženje povjerenja građana i privrede u tržište kapitala koje ima široke mogućnosti i instrumente za adekvatan plasman kapitala, odnosno stavljanje istog u dalje razvojne tokove.
- Predstavnici banaka su istakli da podržavaju realni sektor što potvrđuje i činjenica da su uslovi zaduživanja privrede na domaćem tržištu, u kontekstu rastućih kamatnih stopa i visokog nivoa javnog duga, kvalitetni. Uporedni podaci pokazuju da se privrednici u Crnoj Gori zadužuju po najnižim kamatnim stopama u regionu, uprkos činjenici da su aktivne kamatne stope, kao posljedica monetarnih politika vodećih centralnih banaka, zabilježile određeni rast tokom prethodnog perioda. Istaknuto je da je povećanje kamatnih stopa po kojima se zadužuju privreda i građani u Crnoj Gori višestruko manje u odnosu na rast Euribora, kao referentne kamatne stope- navodi se u saopštenju.
I pored kvalitetnih pokazatelja poslovanja, banke su oprezne u vođenju svojih politika i sagledavaju efekte svih akcija. Predstavnici banaka su na današnjem sastanku iskazali spremnost da osnaže partnerstvo sa javnim sektorom, između ostalog, i kroz kupovinu državnih zapisa ukoliko Država iste ponudi. Trenutna izloženost banaka prema Vladi Crne Gore iznosi skoro milijardu eura, od čega se oko 60 odsto odnosi na hartije od vrijednosti.