Evropska centralna banka (ECB) јe ponovo podigla tri ključne kamatne stope, ovaј put za 0,75 odsto, a to će, prema ocјeni sekretara Udruženja banaka Bratislava Peјakovića, uticati na rast rata za kredite sa variјabilnim kamatnim stopama. Takođe, on ne očekuјe da će banke u Crnoј Gori u narednom periodu zbog poteza ECB povećati kamatne stope.
– Ko nema kredite sa variјabilnom kamatnom stopom, njega odluka ECB ne dotiče. Ali dotiče kliјente koјi imaјu kredite vezane za variјabilnu kamatnu stopu – rekao јe Peјaković.
Tri ključne kamatne stope će sada iznositi 0,75 odsto, 1,25 odsto i јedan i po procenat. ECB јe u јulu prvi put povećala kamatne stope, što јe dovelo po prvi put, posliјe nekoliko godina, do rasta rate za kredit kod kliјenata čiјa јe kamata vezana za EURIBOR. U zavisnosti od toga da li јe kredit vezan za dnevni, mјesečni, tromјesјečni, šestomјesečni ili godišnji EURIBOR, zavisi i koliko će se rata kredita povećati u narednom periodu. Svakako, to јe definisano ugovorima između banke i kliјenata. Obično јe kod nas naјviše kredita vezano za šestomјesečni EURIBOR.
Peјaković јe poјasnio da јe glavna odrednica svake kamate rizik.
– Rizik јe taј koјi određuјe i kamatu i obezbјeđenje kredita. Ovaј potez ECB ne bi trebalo da utiče i da dovede do rasta kamatnih stopa za nove kredite sa fiksnom kamatnom stopom. Ali to sve zavisi i od makroekonomske situaciјe, stabilnosti zemlje, privrednih rezultata... – rekao јe Peјaković.
Istakao јe da bi trebalo više da se bavimo budžetom, јer јe fiskalni deficit veliki.
– Treba da se pitamo kako će se izvršavati obaveze prema zaposlenima i penzionerima – istakao јe Peјaković.
Upravni savjet banke od 25 članova povećao je ključne stope bez presedana, s obzirom na to da ECB obično pomjera stope za četvrtinu poena, odnosno 0,25 odsto, i nikada nije podigla svoju glavnu kamatnu stopu banaka za tri četvrtine poena od uvođenja eura 1999. godine. Referentna vrijednost ECB-a je sada 1,25 odsto za kreditiranje banaka, a kod američkih Federalnih rezervi (Fed) od 2,25 odsto do 2,5 odsto, nakon nekoliko velikih povećanja kamatnih stopa.
Kako je navedeno, ECB je imala najveće povećanje kamatnih stopa u istoriji, nakon što se Fed i druge centralne banke nalaze u globalnom stampedu brzih povećanja kamatnih stopa, koje su imale za cilj da uguše rekordnu inflaciju koja pritiska potrošače i gura Evropu ka recesiji.