/ - FOTO: PKCG
12/07/2024 u 15:29 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Prezentovan Big Science Business Forum 2024.

Privredna komora Crne Gore u saradnji s Ambasadom Italije i Ministarstvom vanjskih poslova, regijom Fruili Venecija Đulija i Centralnoevropskom inicijativom organizovala je 12. jula prezentaciju Big Science Business Forum 2024 - velikog naučno-poslovnog foruma koji će se održati u Trstu od 1. do 4. oktobra.

Kako navode iz PKCG, riječ je o važnom događaju u čijem fokusu su visoke tehnologije i inovacije a čiji je cilj da bude glavno mjesto susreta istraživačkih organizacija i privrede u Evropi, gdje učesnici razmatraju modele saradnje kako bi razvijali nova rješenja i usluge, uz upotrebu najsavremenijih tehnologija.

- Da bismo održali korak sa tim promjenama i ostali konkurentni na globalnom tržištu, moramo se osloniti na inovacije koje dolaze kroz saradnju – prije svega između privrede, nauke i istraživanja - kazala je, otvarajući skup, predsjednica Privredne komore dr Nina Drakić.

Crna Gora je prepoznala značaj nauke i inovacija za svoj društveni napredak i globalnu konkurentnost, zbog čega im se daje sistemska institucionalna podrška. Aktivno učestvuje u međunarodnim programima istraživanja i inovacija, kao što su Horizon 2020 i sada Horizon Europe, EUREKA mreža, ERASMUS, COST i drugim. U okviru „Regional Innovation Scoreboard 2024“ (RIS) prepoznata je kao zemlja koja je na putu unapređenja svoje inovativne sposobnosti.

- Ipak, još ima prostora za poboljšanje u infrastrukturi za istraživanje i razvoj, komercijalizaciji inovacija i povezanosti između istraživačkog sektora i privrede. Da bi se stanje unaprijedilo i ostvario dugoročan i održiv napredak, potrebno je kontinuirano ulaganje, podrška i promocija podrške inovacijama - rekla je Drakić.

Privredna komora povezuje privredu i nauku na skupovima koje organizuje, podržava osnivanje i rad poslovnih inkubatora i tehnoloških parkova koji pružaju infrastrukturu i podršku za startapove i inovativne firme, olakšavajući im pristup resursima potrebnim za razvoj i komercijalizaciju inovacija. Dodjeljuje i godišnju nagradu za inovativnost za doprinos unapređenju i razvoju postojećih I novih proizvoda i usluga, te stvaranju i primjeni naprednih i inovativnih tehnologija.

NJ.E. Andreina Marsella, ambasadorka Italije u Crnoj Gori naglasila je važnost današnjeg događaja, koji predstavlja sastavni dio promotivne turneje.

– Ovo je veoma bitan događaj uoči velikog foruma u Trstu. Mi vjerujemo da ne postoji pravi ekonomski razvoj bez inovacija i bez podrške naučnim istraživanjima i zato su naši bilateralni odnosi uvijek bili fokusirani na ova pitanja, a forum će doprinijeti snažnijem povezivanju i stvaranju kontakata, što je posebno važno za projekte koje možemo zajedno implementirati – istakla je ona.

Ambasadorka je takođe iskoristila priliku da čestita Crnoj Gori dobijanje pozitivnog IBAR-a na međuvladinoj konferenciji u Briselu, što ocjenjuje važnim za napredak države u smislu pridruživanja Evropskoj uniji.

– Shvatili smo da ne postoji stabilna Evropa bez doprinosa država Zapadnog Balkana i istočnoevropskih država – poručila je Marsella.

Mr Marijeta Barjaktarović Lanzardi, državna sekretarka u Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija istakla je da se Crna Gora se nalazi u veoma specifičnom trenutku kada je u pitanju razvoj i inovacija, u periodu kada se bilježi rast, posebno u oblasti inovacijske politike.

– Ovo je trenutak kada moramo svi zajedno dati dodatni podsticaj za dalji razvoj, jer je uloga nauke izuzetno važna, kao i saradnja između nauke i privrede. Zbog toga je naša podrška ovom projektu od ključnog značaja i inovacije koje bilježe rast moraju biti podržane kroz jaku naučnu bazu. U tom cilju, Ministarstvo će kroz javni poziv podržati učešće pet naučnika na ovom značajnom forumu  - kazala je ona.

Radovan Bogojević, Nacionalni koordinator Centralnoevropske inicijative iz Ministastva vanjskih poslova Crne Gore, ukazao je na važnost aktivnog učestvovanja Crne Gore u regionalnim organizacijama i inicijativama, a govoreći o predstojećem forumu u Trstu, istakao je da on predstavlja jedinstvenu šansu za povezivanje, jer obuhvata učesnike iz Srednje i Istočne Evrope.

-Njegova vrijednost leži u mogućnosti za jačanje međunarodnih veza i saradnje, zato ovu priliku treba iskoristii -  zaključio je Bogojević.

Alessandro Lombardo iz Centralnoevropske inicijative podsjetio je da su započeli rad 1999. godine sa četiri države članice, a da inicijativa danas broji 16 članica - devet iz EU, te sedam kandidata za članstvo.

- Glavni cilj inicijative je da podržimo proces pridruživanja u EU kroz regionalnu saradnju te projekte koje doprinose održivom razvoju. Ekonomska saradnja je jako važan segment tog nastojanja i zato pružamo podršku organizaciji Big Science Business Foruma - rekao je Lombardo.

Na kraju, Paolo Acunzo direktor BSBF Trieste foruma, predstavio je programe i ključne teme foruma, glavne govornike i paneliste, mogućnosti za učešće i umrežavanje, te objasnio process prijave u učesšća na forumu.

– Duh našeg programa je konsolidacija BSBF brenda, uključujući sve Velike Naučne Organizacije (BSOs) koje su trenutno partneri i nastavak trendova viđenih u Kopenhagenu i Granadi, održavajući temeljne principe najbolje prakse dok istovremeno pokušavamo poboljšati neke aspekte i uvesti naše inovativne ideje – kazao je on.

Moderator skupa je bila  Jelena Adžić iz Sektora za međunarodnu saradnju u PKCG.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
19. novembar 2024 10:38