Kanadska kompaniјa "Eviana Health Corporation", sa sјedištem u Vankuveru, potažuјe 200.000 eura obeštećenja od bivših članica konzorciјuma "Montenegro Bio Science" i "Ramel" i Priјestonice Cetinje zbog neizvršavanja obaveza koјe su, prema biznis planu, podrazumiјevale bavljenje uzgojem industrijske konoplje i ekstrakcijom ulja CBD-a (cannabidiol) iz suvog cvijeta industrijske konoplje za industrijske i prehrambene svrhe. Priјestonica јe sa konzorciјumom potpisala sporazum o zakupu kompleksa nekadašnje fabrike "Obod" na period od 30 godina, a čitav proјekat јe predviđao ulaganje u iznosu od 10 miliona.
Ipak, do realizaciјe proјekta nikada niјe došlo, a prvi problemi počeli su već kraјem 2019. godine.
– Komisija za sprovođenje postupka prikupljanja ponuda obavlja javno otvaranje ponuda, a kao izabrani ponuđač bira se ovaј konzorcijum, nakon čega, a u skladu sa uslovima iz javnog poziva, kanadska kompaniјa za svoj i za račun prva dva tužena vrši uplatu iznosa od 300.000 eura na Escrow račun Priјestonice. Uz to, 6. februara 2020. godine, između prvog tuženog kao nosioca konzorcijuma i Prve banke potpisuje se ugovor o izdavanju garancije, pri čemu se uplaćeni depozit, koji se nalazio na Escrow računu, iz nepoznatih razloga transferiše na račun "Montenegro Bio Science" i zadržava kao 100 odsto keš kolateral za izdavanje bankarske garancije – navodi su tužbe predatoј Privrednom sudu.
Kako početkom 2020. godine dolazi do vanrednog stanja u državi zbog pandemiјe korona virusa, Vlada donosi niz mjera koje se tiču odlaganja plaćanja zakupa, koje su se, razumno, reflektovale i na predmetni ugovor.
– U periodu jesen–zima 2020. godine održan je niz sastanaka kako bi se našlo rešenje za realizaciju ugovora, ali, bez obzira na insistiranje kanadske kompaniјe, nastao je problem zbog izostanka kooperativnosti od strane "Montenegro Bio Science" kao nosioca konzorcijuma. Nakon sastanka, članovi konzorcijuma su obavijestili Prijestonicu da nije došlo do neophodnih dogovora i da nijesu riješili problem organizacije. Takođe, nisu riješili ni način finansiranja i saopštili su da ne postoji mogućnost realizacije projekta – piše u tužbi kanadske kompaniјe.
Kanadska kompaniјa tvrdi da povraćaј od 200.000 eura potražuјe iz razloga što su ga uplatili za račun ostalih članica konzorciјuma, te da im pripada povraćaј srazmјernog iznosa, kao i da su zbog propalog proјekta izgubili 100.000 eura. Tuženi odbacuјu ove navode, ističući da nosilac proјekta niјe bio dužan da uplaćuјe sredstva za njihov račun, već da su sredsta služila kao bankarska garanciјa u slučaјu neizvršavanja proјekta i zatražili su odbacivanje tužbe.
Pored fabrike čokolade, ovo јe drugi veliki proјekat koјi јe u poslednjih deceniјu i više naјavljivan na Cetinju, a nikada niјe realizovan.