/ - AERODROMI CRNE GORE
02/05/2024 u 13:12 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Šćurić o koncesiji: Za Aerodrome tražiti više novca, ADP i Incheon najbolji izbor

Ako se Crna Gora odluči za pregovore sa samo četiri koncesionara za Aerodrome koji su ušlu u najuži krug, morala bi da promijeni uslove i traži više, smatra vazduhoplovni analitičar Alen Šćurić.

On objašnjava da 100 miliona eura od koncesije, uz 150 miliona investicija u aerodrome Podgorica i Tivat više nema istu vrijednost kao 2019. godine kada je postavljena ta cijena.

Vlada Crne Gore trebalo bi da reaktivira javni poziv koji je prekinut u tokom kovida 2020. godine i trebalo bi da pregovara sa četiri koncesionara koji su ušli u najuži krug i da  među njima odabere najboljeg. S tim što je, kako kaže Šćurić, upitno je li GMR više kandidat obzirom na 49 odsto udjela ADP u njemu.

Vlada dala saglasnost za nastavak pregovora u drugoj fazi tendera za koncesiju Aerodroma

- Jako je upitno je li reaktiviranje javnog poziva iz 2019. dobro rješenje ili bi za Crnu Goru bilo bolje da napravi novi poziv na koji bi se javili i novi zainteresirani igrači, pa bi se moglo i više izvući od koncesije -smatra Šćurić, prenose portal  RTCG/zamaero.

On podsjeća da su 2019. Aerodromi očekivali 100 miliona od koncesije, uz 150 miliona investicija u aerodrome Podgorica i Tivat.

- No, danas 100 miliona eura vrijedi daleko manje nego 2019. Stoga ako se Crna Gora i odluči za pregovore sa samo četiri finaliste morala bi da  promijeniti uslove i traži više novca -  kaže Šćurić.

Crna Gora je odlučila da sprovede koncesiju Aerodroma prije kovida-19. Postupak je došao u 2. krug gdje su odabrana četiri koncesionara: 

Po mišljenju Šćurića, najbolji odabir za našu zemlju bio bi TAV i ADP.

- TAV i ADPI su izuzetno jaki koncesionari. TAV i ADPI drže koncesije na aerodromima u Turskoj i to Ankara (11,9 miliona putnika), Antalija (35,5 miliona), Alanja (0,9 miliona), Izmir (10,7  miliona), Istanbul Ataturk i Bodrum (4,1  miliona); Gruziji i to Batumi (0,6  miliona) i Tbilisi (3,4 miliona); Almatiju u Kazahstanu (9,5miliona), Riga u Latviji (5,4 miliona), Madina u Saudijskoj Arabiji (9,4 milijun), te u Tunisu Hamamet (1,4 milijuna) i Monastiru (1,5 miliona putnika) - navodi on.

U regiji TAV i ADP vode aerodrome u Skopjju (2,9 miliona), Ohridu (0,3 miliona putnika) i Zagrebu (3,7 miliona putnika).

- ADP sam opslužuje aerodrome Pariz CDG (67,4 miliona), Pariz Orly (32,3 miliona) i Pariz Bourget (0,2 miliona putnika). Ogromna korporacija koja istinski vodi velik broj aerodroma posebno u Europi, a ima i tri aerodroma u regiji. Iskreno najbolji odabir za Crnu Goru. ADP je vlasnik 46,1% TAV-a - kaže Šćurić.

Smatra da  megakorporacija GMR Airports nikako ne može biti dobra opcija za Crnu Goru jer nema iskustva u Europi.

- Čak  ADP, koji je i sam finalista za koncesiju, je 49% vlasnik GMR Airportsa - kaže Šćurić.

Objašnjava da GMR Airports opslužuje aerodrome u Indiji, sa sjedištem u Delhiju, zatim međunarodne na Filipinima, Grčkoj, Santjago de Čileu i Amanu.. Najveći aerodrom je Delhi sa 73,7 miliona putnika, zatim Hiderabad (25,0 miliona), Gou (4,4 miliona  putnika) i Visakhapatnam (u izgradnji).

Po njegovom pišljenju ni Corporation America ne bi bio dobar odabir jer su oni oni specijalisti za Latinsku Ameriku.

“Corporation America je koncesionar čak 52 aerodroma u 6 država, koji je 2023. imao 81,1 milion putnika. Korporacija ima aerodrome u Argentini, Brazilu, Urugvaju, Armeniji, Ekvadoru i Italiji. No u Europi ima tek dva manja aerodroma u portfoliju, Pisu (5,1 iliona putnika) i Firencu (3,1 miliona putnika)”, istakao je Šćurić.

Aerodrom Incheon iz Seula je, kako kaže, odličan izbor.

- Seul se izvrsno vodi i jedan je od najboljih aerodroma na svijetu. Incheon djelomično vodi ili ima udio u aerodromima Erbil (Irak), terminal 4 u Kuvajtu, Hang Nadim (Indonezija). Ipak osim izvrsnog vođenja Incheona ima jako malo iskustva i vođenja drugih aerodroma širom svijeta -navodi on.

Šćurić je nazvao “megaglupošću” pregovore vlade Dritana Abazovića  sa Kastratijem, koji je koncesionar aerodroma u Tirani.

- Nitko normalan ne daje aerodroma koncesionaru koji drži daleko veći aerodrom u neposrednoj okolini i koji preuzima gro putnika Crne Gore -  kaže on.

Podsjeća da je ajktuelna vlada obrazovala komisiju koja će navodno sa IFC-om napraviti novu analizu koncesije, uz nove realnosti dobijanja novaca i investicija u aerodrome. Komisija je već kontaktirala neke od finalista, a i sa drugima bi trebalo da obavi razgovore.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Ne, nego najbolje da se reaktivira tender iz 1949. g. Tada bi imali lakši, sužen, izbor za pregovaranje. Okolnosti su se samo "malo" promijenile (ugašeno je nekoliko ponuđača i poumirala su odgovorna lica). Sjajno g. Šćurić: "Nitko normalan ne...

Ne, nego najbolje da se reaktivira tender iz 1949. g. Tada bi imali lakši, sužen, izbor za pregovaranje. Okolnosti su se samo "malo" promijenile (ugašeno je nekoliko ponuđača i poumirala su odgovorna lica). Sjajno g. Šćurić: "Nitko normalan ne daje aerodroma koncesionaru koji drži daleko veći aerodrom u neposrednoj okolini i koji preuzima gro putnika Crne Gore". Samo novi tender otklanja sumnju u već planiranu korupciju, ako već vlada nije sposobna da vodi aerodrom. Abaz planirao sa Kastratijem. Bože, imamo više sreće nego pameti.

Учитај више
ZvezdanM
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог

Izdvojeno

12. april 2025 05:07