Министар финансија и социјалног старања Милојко Спајић казао је да грађани Црне Горе, након дугогодишњег периода, кроз достојанственија примања коначно могу да осјете да је социјална правда могућа и достижна.
- Министарство финансија и социјалног старања (МФСС) и ова Влада су за само око годину дана рада омогућили услове за побољшање животног стандарда грађана, посебно оних са најнижим примањима. Видљивим резултатима данас обиљежавамо Свјетски дан социјалне правде који је Генерална скупштина Уједињених нација (УН) установила 2007. године да би ујединила напоре држава у сузбијању сиромаштва и стварању свијета у коме би сви имали једнаке шансе- наводе у саопштењу.
Кроз бројне мјере, од којих је најзначајнији програм “Европа сад”, повећање минималне зараде са 222 на 450 еура, просјечне зараде са 530 на 670 до 700 еура и раст плата свима у држави због значајног смањења пореског оптерећења на рад, успјели смо да створимо услове да се у Црној Гори живи достојанственије.
- Укоријењену тродеценијску социјалну неправду значајно смо умањили за само годину рада. Најпоноснији сам на "Европу Сад!" и повећана примања грађанима кроз реформу смањења пореског оптерећења на зараде, а низом мјера смо доказали да су чуда могућа и у најтежим околностима. Створени су услови за бољи живот у Црној Гори- поручио је министар финансија и социјалног старања, Милојко Спајић.
У кратком мандату 42. Владе Црне Горе обезбијеђена су три пакета за подршку привреди за очување радних мјеста и грађанима, међу којима су помоћ за незапослене, пензионере и најугроженије категорије становништва, субвенције за електричну енергију.
Уз реформу за повећање плата од јануара, међу којима је историјско за здравство и медицински кадар, Црна Гора је лани увела бесплатне уџбенике за све основце и вратила додатке за дјецу до шест година, а од октобра ове године за сву дјецу до пунољетства (по 30 еура мјесечно) и повећани су износи за дјецу у породицама у стању социјалне потребе (44,6 еура, 52,7 и 60,9 еура), појашњавају из МИФ.
- Исправљена је и неправда према радницима рударско - металске индустрије који су остали без посла у периоду транзиције. Њих око 1.300 добиће отпремнине у износима до 12.000 еура. Омогућено је да дође до повећања минималне пензије на 200 еура од ове године, уз редовно усклађивање тих примања, враћене су накнаде за мајке по основу рођења троје или више дјеце, повећене старачке накнаде... Поред стабилности у исплати свих права из социјалне и дјечје заштите, уведен је и социјални ваучер за најугроженије за куповину прехрамбених производа. Приликом усклађивања социјалних давања од јула ове године, очекује се да се ефекти програма „Европа сад“ знатно одразе на та примања због значајног раста просјечне зараде. Укупна издвајања за програм социјалне заштите у 2022. години су повећана за 30,6 милиона еура на укупно 160,2 мил. еура- истичу саопштењем.
Поручују: Наставком реформи, након стабилизованих јавних финансија, опоравка економије и раста плата, обезбиједиће се већа социјална давања и значајно бољи амбијент за живот најугроженијих категорија друштва. Предвиђена убрзана пензиона реформа, у сарадњи са Свјетском банком, посебно је важна за исправљање дугогодишње неправде према пензионерима.
Све урађено у години почетка социјалне правде дио је, како истичу, зацртаних реформи које Црну Гору треба да доведу до положаја развијене државе и просперитетниjег друштва.