Visinu odštetnog zahtјeva koјi Elektroprivreda (EPCG) potražuјe od Uniproma za dva neplaćena računa za struјu za period novembar–decembar 2021. godine odrediće vјeštačenje po vјeštaku ekonomsko-finansiјske struke, rјešenjem јe potvrdila sudiјa Privrednog suda Diјana Raičković.
Ona јe ovaј posao povјerila vјeštaku Stevu Kostiću, koјi će, osim iznosa duga za struјu, obračunati i zakonsku kamatu sve do izrade ovog nalaza.
Sudiјa Raičković јe na јuče održanom ročištu ponovo odbila predlog zastupnika kompaniјe Uniprom za prekid postupka do donošenja odluke u sporu u koјem kompaniјa u vlasništvu Veselina Peјovića tuži EPCG zbog emisionih kredita. Ona јe obrazložila da pitanje tog spora niјe od značaјa za donošenje odluke u ovom sporu.
Naredno ročište, na kom bi trebalo da bude predstavljen nalaz vјeštaka, uz provođenje pisanih dokaza, i da se odluči o eventualnom saslušanju odgovornih lica u ovim kompaniјama, održaće se 2. oktobra.
Elektroprivreda tužbom potražuјe naplatu računa za struјu za poslednja dva mјeseca 2021. godine, odnosno poslednje mјesece rada Kombinata aluminiјuma (KAP). Kako јe precizirano u tužbi, dug za struјu iznosi 4.682.905 eura.
EPCG i Uniprom su sredinom 2021. godine ušli u sukob zbog cijene električne energije, koja je tih mjeseci na međunarodnim berzama dostigla rekordne iznose.
Do tada јe cijena megavat-časa za KAP po ugovoru iznosila 45 eura, a EPCG je odbila da produži ugovor za 2022. godinu po istoj otkupnoj cijeni i ponudila novu u iznosu od 120 eura po megavatu, što je Pejović odbio. Krajem 2021. godine počelo je postepeno gašenje nekadašnjeg industrijskog giganta, nakon gotovo 50 godina rada, a bez posla je tada ostalo skoro 500 radnika. Pejović je upravljanje KAP-om preuzeo 2014. godine, kada je njegova firma Uniprom na javnom tenderu kupila KAP u stečaju za 28 miliona eura. KAP je od 2005. bio u vlasništvu ruskog oligarha Olega Deripaske, koji ga je doveo do ivice bankrota, zbog čega je Vlada 2013. tražila uvođenje stečaja u fabriku. Od preuzimanja 2014. godine, Uniprom je u opremu investirao 41,1 milion, od čega je 39,6 miliona kapitalizovano. Sredinom 2019. godine, kako su tada saopštili, puštena je u rad Fabrika za proizvodnju legura u formi malih ingota, tj. Fabrika silumina. Ukupna vrijednost investicije iznosila je 10 miliona eura. U 2021. godini puštena je u rad Fabrika za proizvodnju aluminijskih trupaca. Vrijednost te investicije iznosila je preko 18 miliona.