Положај запослених у Црној Гори је веома лош и незавидан и захтијева бројне активности надлежних како не би била угрожена егзистенција радника, оцијенили су из Савеза синдиката (ССЦГ).
„Ово је вријеме великих изазова које су доминантно опредијелили пандемија коронавируса, међународна економска и политичка криза, ратови у окружењу, несташица основних животних намирница, најава повећања цијена струје и поскупљење енергената“, рекли су из ССЦГ-а агенцији Мина бизнис.
Зато, како сматрају у тој радничкој асоцијацији, треба много знања, умјешности и мудрости надлежних, да се очувају радна мјеста и егзистенција радника.
„Попут других држава Европе и региона, треба смањити акцизе на гориво, потом порез на додату вриједност (ПДВ) на основне животне намирнице, као и привремено ограничити цијене намирница битних за здравље људи“, навели су из Савеза.
У Савезу сматрају да би надлежни, а посебно социјални партнери, морали имати више разумијевања и приоритетно рјешавати питања која се односе на егзистенцију запослених.
На питање да ли би нерадну недјељу требало укинути, како се за то залажу послодавци, из ССЦГ-а су одговорили да се морају сачувати бар минимални услови достојанственог рада и омогућити запосленима да недјељом буду са својим породицама.
„Сматрамо да нерадна недјеља не доноси бенефите послодавцима, како они потенцирају, а ни држава не би имала користи од тога. Несхватљиво би било радницима ускратити то важно право. Уосталом, и у земљама попут наше, којима су туризам и трговина важне привредне гране, не ради се недјељом“, казали су из Савеза.
На питање да ли сматрају да је дошло до додатног урушавања егзистенције грађана, јер због блокаде парламента у претходном периоду нијесу могли бити усвојени законски акти којима би се побољшао њихов животни стандард, из Савеза су одговорили да је незасједање Скупштине додатно продубило економску и егзистенцијалну кризу, тим прије што јер надлежни нијесу предузели механизме како би се амортизовале одређене социјалне посљедице.