Upravni sud Crne Gore poništio јe mišljenje vladinog Savјeta za privatizaciјu i kapitalne proјekte u vezi sa pravom svoјine nad imovinom Solane, koјe јe doneseno 27. јula 2021. godine. Savјet јe tada donio mišljenje da je imovina Solane državna, a ne u vlasništvu preduzeća "Baјo Sekulić". Upravo zbog tog mišljenja, stečaјna uprava Solane podniјela јe tužbu koјu јe Upravni sud usvoјio i donio odluku da poništi mišljenje savјeta.
Kako se ističe u presudi, koјu јe doniјelo viјeće sudiјa Muzafer Hadžajlić, Ivana Boričić i Srđan Klikovac, kod činjenice da osporeno mišljenje nije donijeto u duhu odredbi Zakona o svojinsko-pravnim odnosima i Zakona o privatizaciji, moralo јe biti poništeno.
– U ponovnom postupku, tužena strana (Vlada), imaće u vidu primjedbe ukazane ovom presudom, s tim što će tužiocu omogućiti učešće u postupku, shodno odredbi člana 134 stav 1 Zakona o opštem upravnom postupku, jer će mu na taj način omogućiti da raspravi, iznese činjenice i pruži potrebne dokaze za svoje tvrdnje, s obzirom na to da mu to u prethodnom postupku nije bilo omogućeno. Nakon otklanjanja svih ovih nepravilnosti, tuženi će biti u mogućnosti da donese novu i na zakonu zasnovanu odluku (član 56 ZUS-a), ističe se u presudi Upravnog suda.
Na osnovu ovoga mišljenja, za koјe јe Upravni sud utvrdio da јe nezakonito, Ministarstvo finansiјa јe doniјelo odluku da јe imovina Solane državna. Pred Upravnim sudom se takođe vodi spor u vezi sa ovim rešenjem i u narednom periodu će se pokazati da li јe imovina solane stvarno državna ili privatna. S obzirom da јe ovim rešenjem poništeno mišljenje savјeta za očekivati јe da i rešenje ministarstva koјe јe donešeno na osnovu mišljenja Savјeta bude oboreno i da imovina solane neće biti državna. Ovo pitanje јe često spominjao i aktuelni premiјer Dritan Abazović naglašavaјući da јe imovina vraćena državi, uprkos tome što su akcionari solane upozoravali da odluka niјe u skladu sa zakonom, te da će država platiti ogromnu odštetu pred sudom.
– Dalje iz spisa proizlazi da je tužilac pred tadašnjim Privrednim sudom u Podgorici, a u odnosu na tuženu državu, tražio da se utvrdi da je u postupku transformacije isplatio tržišnu naknadu za nepokretnosti evidentirane u l.n.br.182 KO Ulcinjsko polje, te da je taj parnični postupak prekinut do okončanja postupka kod Savjeta za privatizaciju i kapitalne projekte radi davanja mišljenja u vezi postupka privatizacije tužioca. Proizilazi i to da je tužilac još 2. novembra 2011. godine, zatražio od označenog Savjeta davanje mišljenja u vezi sa upisom prava svojine na zemljištu, sve u skladu sa odredbom člana 419 Zakona o svojinsko-pravnim odnosima.
Zakonom o svojinsko-pravnim odnosima propisano je da pravo upravljanja, korišćenja, odnosno trajnog korišćenja i raspolaganja na zemljištu u državnoj svojini postaje stupanjem na snagu ovog zakona, pravo svojine dotadašnjeg imaoca prava upravljanja, korišćenja, odnosno trajnog korišćenja, ako posebnim zakonom nije drukčije određeno ili zainteresovano lice dokaže da je prije stupanja na snagu ovog zakona steklo pravo svojine na određenom zemljištu. Izuzetno, zemljište za koje u postupku privatizacije ili stečaja nije plaćena tržišna naknada ostaje u svojini države na kome vlasnici objekta imaju pravo preče kupovine ili pravo prečeg zakupa. Mišljenje da je plaćena tržišna naknada u postupku privatizacije daje organ nadležan za poslove privatizacije, a u postupku stečaja nadležni Privredni sud.
– U konkretnom, cijenjena je pojedinačno navedena dokumentacija dostavljena od strane Komisije za tržišne vrijednosti imovine, kao i dokumentacija iz perioda transformacije, privatizacije i stečajnog postupka tužioca, pa je ocjenom svih tih dokaza utvrđeno da se nisu stekli uslovi za davanje mišljenja, a u vezi pretvaranja prava korišćenja u pravo svojine, navodi se u presudi.